Bośnia i Hercegowina

14 stycznia 2019
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4.5]

Półwysep Bałkański to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie. Wielu osobom kojarzy się przeważnie z Chorwacją i Grecją, niemniej bardzo interesującym kierunkiem jest również Bośnia i Hercegowina – warto się tu wybrać z paru powodów.

Bośnia i Hercegowina graniczy z Chorwacją, Serbią i Czarnogórą, ma dostęp do Morza Adriatyckiego na odcinku 24 km. Jej stolicą jest Sarajewo. Każdy, kto zastanawia się, jak dojechać do Bośni Hercegowiny, powinien wziąć pod uwagę różne opcje. Turyści chętnie wybierają samolot, ponieważ tym środkiem transportu można najprędzej dostać się na Bałkany. To, ile trwa lot do Bośni i Hercegowiny, zależy przede wszystkim od odległości pomiędzy poszczególnymi lotniskami. W każdym razie średni czas podróży samolotem w te strony wynosi ok. 2 godzin.

Kiedy lecieć do Bośni i Hercegowiny? Jest to oczywiście podyktowane indywidualnymi preferencjami, aczkolwiek przy tej okazji nie sposób pominąć aspektów pogodowych. Bośnia i Hercegowina znajduje się pod wpływem dwóch pasm klimatycznych – umiarkowanego ciepłego na wschodzie oraz podzwrotnikowego śródziemnomorskiego na zachodzie i południu. W Bośni i Hercegowinie temperatury najwyższe są w lipcu i sierpniu – przeciętnie termometr wskazuje wówczas 27-28 st. C.

Kolejna istotna informacja: w Bośni i Hercegowinie internet działa różnie, raz mocno spowalnia, kiedy indziej nie ma większych kłopotów z surfowaniem po sieci. Zaleca się kupić kartę SIM, dzięki czemu internet będziemy mieć w telefonie.

Bezpieczeństwo w Bośni i Hercegowinie

Dużym plusem pobytu w Bośni i Hercegowinie jest to, że spędzimy tu bezpieczne wakacje. Jest to przyjazny turystom kierunek, gdzie nic poważnego nam nie zagraża. Rzecz jasna musimy pamiętać o tak podstawowej kwestii jak pilnowanie swoich rzeczy. Uważajmy na portfel i dokumenty, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.

Bośnia i Hercegowina – wiza

Obywatele polscy wybierający się do Bośni i Hercegowiny nie muszą posiadać wizy, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni. Należy ze sobą zabrać dowód osobisty i paszport. Teoretycznie sam dowód powinien wystarczyć, jednakże trzeba się liczyć z tym, że nieposiadanie paszportu może utrudnić załatwienie kilku spraw, np. przy korzystaniu usług pocztowych, niektórych banków lub w nagłych przypadkach, gdy niezbędna jest pomoc medyczna.

Jaką walutę zabrać do Bośni i Hercegowiny?

W Bośni i Hercegowinie walutą jest marka zamienna (1 BAM to ok. 2,19 zł – kurs z dnia 14 stycznia 2019). W Polsce można mieć spory problem z jej nabyciem, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odpowiednią ilość euro. Na miejscu nie będziemy mieć kłopotów z wymianą euro na marki. Poza tym w Bośni i Hercegowinie w wielu miejscach można płacić euro. Co się zaś tyczy cen, Bośnia i Hercegowina nie należy do drogich kierunków. Jest tu taniej niż np. w Chorwacji. W poszczególnych regionach ceny różnią się. najtaniej jest na wschodzie, a najdroższymi miastami są Sarajewo i Mostar.

Zabytki w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina to fascynujący kraj, w którym nie brakuje interesujących atrakcji. Do tych najważniejszych zaliczają się:

– Sarajewo – często wymieniane w gronie najpiękniejszych stolic europejskich znajdujące się w malowniczej dolinie rzeki Miljacki,

– Mostar – najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem tego miasta jest XVI-wieczny kamienny Stary Most, który wraz z najbliższym otoczeniem figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO,

– parki narodowe: Kozara, Una i Sutjeska,

– parki krajobrazowe: Hutovo Blato, Blidinje i Bardača,

– wodospad Kravica niedaleko miejscowości Ljubuški,

– XVI-wieczny dom derwiszów w miejscowości Blagaj,

– ufortyfikowane miasto Počitelj położone na lewym brzegu Neretwy, oddalone ok. 30 km od Mostaru,

– Višegrad – znajduje się tu m.in. XVI-wieczny most kamienny Mehmeda Pašy,

– Jajce – miasto w centralnej części kraju, które w przeszłości było siedzibą bośniackich królów,

– Medjugorje z jednym z najważniejszych katolickich sanktuariów europejskich,

– Srebrenica – miasto, w którym w lipcu 1995 r. serbskie wojska i formacje paramilitarne wymordowały ok. 8000 muzułmanów,

– Visoko – tutejsze wzgórza  skrywają najstarsze na świecie piramidy.

Kurorty w Bośni i Hercegowinie

Podróżni przyjeżdżający do Bośni i Hercegowiny najchętniej zatrzymują się w dużych miastach takich jak Sarajewo i Mostar. W kraju tym jest tylko jeden nadmorski kurort – Neum z pięknymi, piaszczystymi plażami oraz znakomicie rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. W miesiącach zimowych warto wybrać się do Bośni i Hercegowiny na narty – najwięcej ośrodków znajduje się w regionach Jahorina i Bjelašnica niedaleko Sarajewa.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments