Birma

26 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Birma – a właściwie: Mjanma – to kraj, o którym się mówi, że ma kolor szczerego złota. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej fascynujących kierunków turystycznych świata zachwycający majestatycznymi zabytkami i niesamowitymi widokami.

Birma to państwo ze stolicą w Naypyidaw położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Sąsiaduje z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem oraz Bangladeszem. To, ile się leci do Birmy, zależy od paru czynników, lecz przeciętny czas podróży z Polski wynosi ok. 10 godzin. Kiedy jechać do Birmy? Kraj ten najlepiej odwiedzić w porze suchej trwającej od listopada do maja (przy czym w okresie od marca do maja panują nieznośne upały). Niezbyt przyjemną pogodą Birma raczy głównie w czerwcu, lipcu i sierpniu – na te miesiące przypada kumulacja pory deszczowej.

Co zabrać na wakacje do Birmy? Oprócz pieniędzy i dokumentów przydadzą się wygodne buty, lekkie i przewiewne ubrania, parasol i moskitiera. Szczepienia nie są obowiązkowe, ale warto je rozważyć (po konsultacji z lekarzem medycyny podróży). Dostęp do internetu w Birmie najlepiej zapewnić sobie poprzez zakup karty SIM.

Bezpieczeństwo w Birmie

Birma jest uważana za stosunkowo bezpieczny kraj, niemniej jest kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać. Przede wszystkim należy omijać niebezpieczne regiony – polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże m.in. do północnej części stanu Rakhine, do stanu Kaczin (z wyjątkiem stolicy Mytkyina), do południowej części stanu Czin etc. Zaleca również pilnowanie bagażu, dokumentów i pieniędzy oraz nieporuszanie się po zmroku (szczególnie w starych centrach miast).

Birma – wiza

Obywatele polscy wybierający się do Birmy objęci są obowiązkiem wizowym. Ponadto są zobligowani dopełnić obowiązek meldunkowy – jest on realizowany podczas kwaterowania w hotelu. Czy do Birmy potrzebny jest paszport? Tak, jest to dokument uprawniający do starania się wizę, przekroczenia granicy i pobytu na terenie Birmy.

Jaką walutę zabrać do Birmy?

Walutą w Birmie jest kiat (100 MMK to ok. 0,26 zł – kurs z dnia 26 września 2019 r.). zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów amerykańskich – to właśnie nimi najczęściej płaci się w Birmie. Jeśli chodzi o ceny, Birma jest dość zróżnicowanym krajem. Porównaniu do wielu innych państw Azji Południowo-Wschodniej w Birmie jest dużo drożej. Tanie jest przemieszczanie się po kraju oraz jedzenie typu street food kupowane w lokalnych knajpkach i na targowiskach. Co przywieźć na pamiątkę z Birmy? Najchętniej kupowane przez turystów są: przyprawy, alkohole, wyroby rękodzielnicze, słodycze, drewniane rzeźby, produkty z bambusa, biżuteria i ręcznie tkane bluzki.

Zabytki w Birmie

Największymi atrakcjami turystycznymi Birmy są m.in.:

– Rangun: w dawnej stolicy Birmy można zobaczyć m.in. stare budynki ministerialne, dargah (świątynię grobu) Bahadur Szacha II, pagody (np. Szwedagon, Sule, Botahtaung), świątynię Kheng Hock Keong etc.,

– Pagan (Bagan) – starożytne miasto i księstwo słynące z bardzo dużej liczby buddyjskich pagód, świątyń i klasztorów,

– Myauk U – miasto położone w północnej części stanu Arakan będące ważnym ośrodkiem badań archeologicznych (na jego terenie stworzono Strefę Dziedzictwa Kulturowego),

– Naypyidaw: stolica Birmy słynie m.in. z 20-pasmowej autostrady, największego w Azji Południowo-Wschodniej parku zoologicznej, parku fontann itp.,

– Mandalay: w tym mieście ważnymi miejscami są np. Wzgórze Mandalaj, Pałac Królewski, klasztor Shwenandaw, świątynia Mahamuni, pagody Kuthodaw i Kyauktawgyi itd.,

– Inle Lake – drugie co do wielkości jezioro w Birmie,

– Złota Skała – pagoda w stanie Mon będąca jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymek birmańskich buddystów,

– klasztor Puppa wybudowany na szczycie komina wulkanicznego.

Kurorty w Birmie

Do najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w Birmie zaliczają się m.in.:

– Naypyidaw – stolica i trzecie co do wielkości miasto Birmy,

– Ngapali – portowe miasto znajdujące się w zachodniej części Birmy,

– Rangun – największe miasto i dawna stolica Birmy, a także stolica regionu Yangon,

– Ngwe Saung – nadmorski kurort położony 48 km na zachód od Pathein,

– Chaung Tha – lubiany kurort usytuowany w regionie Ayeyarwady,

– Pyin Oo Lwin – malownicze górskie miasteczko leżące w rejonie Mandalay,

– Tachileik – miasto graniczne znajdujące się w stanie Shan we wschodniej Birmie,

– Pindaya – popularna miejscowość wypoczynkowa położona  w dystrykcie Taunggyi,

–  Taunggyi – stolica i największe miasto stanu Shan,

– Monywa – miasto leżące na wschodnim brzegu rzeki Chindwin.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments