Białoruś

12 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Białoruś to kraj niezbyt często odwiedzany przez Polaków w celach turystycznych – a szkoda, ponieważ warto się tutaj wybrać z wielu powodów. To jedno z najczystszych państw europejskich, gdzie ogromną wagę przykłada się do dbałości o dziedzictwo historyczne i naturalne.

Białoruś ze stolicą w Mińsku to państwo w Europie Wschodniej graniczące z Polską, Litwą, Łotwą, Rosją i Ukrainą. Nie ma dostępu do morza. Zajmuje powierzchnię 207 595 km kw. To, ile trwa lot na Białoruś, zależy od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami. Bezpośrednia podróż samolotem z Polski trwa średnio nieco ponad godzinę. Kiedy lecieć na Białoruś? To oczywiście kwestia tego, co zamierzamy tam robić, niemniej szczyt sezonu przypada na okres od maja do października.  Temperatury na Białorusi najwyższe są w lipcu i sierpniu – przeciętnie ok. 22 st. C. Zimy na Białorusi są stosunkowo łagodne, a lata niezbyt upalne, ale za to dość wilgotne. Kraj znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego. Co zabrać na Białoruś? Nie wolno przede wszystkim zapomnieć o ważnych dokumentach, dolarach na wymianę i ubezpieczeniu zdrowotnym. Jeśli chodzi o internet, Białoruś najlepiej zwiedzać z internetem mobilnym – w tym celu trzeba kupić kartę SIM.

Bezpieczeństwo na Białorusi

Na Białorusi spędzimy bezpieczne wakacje. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, zagrożenie przestępczością jest tutaj porównywalne z sytuacją w Polsce. trzeba uważać na kieszonkowców, a także mieć pod opieką bagaż. Ostrożność wskazana jest wszędzie – bez względu na miejsce pobytu.

Białoruś – wiza

Jaki dokument potrzebny jest do wjazdu na Białoruś? Paszport jest konieczny – sam dowód osobisty nie wystarczy. Od 1 stycznia 2018 r. Polacy mogą przyjeżdżać na Białoruś w celach turystycznych bez wiz na okres do 10. dni, ale udogodnienie te wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Dotyczy bowiem okolic Brześcia i Grodna, a także okolic białoruskiej części Puszczy Białowieskiej i Kanału Augustowskiego. Poza tym ważne jest też to, gdzie przekraczana jest granica, np. w przypadku połączeń drogowych trzeba wjechać przez przejście Terespol-Brześć, Sławatycze-Domaczewo czy Połowce-Pieszczatka, a samolotem tylko przez port lotniczy w Brześciu.

Jaką walutę zabrać na Białoruś?

Walutą na Białorusi jest rubel białoruski (1 BYN to ok. 1,88 zł – kurs z dnia 12 września 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie i na miejscu (w kantorach lub bankach) wymienić je na ruble. W żadnym wypadku nie wolno zgadzać się na tzw. przygodna wymianę waluty, np. na ulicy, gdyż grozi za to kara grzywny. Na Białorusi najchętniej są przyjmowane płatności gotówką. Ceny na Białorusi są niższe niż w Polsce – dla polskich turystów jest to kraj atrakcyjny pod tym względem. A co warto kupić na Białorusi? Podróżni najczęściej przywożą stamtąd różnego rodzaju alkohole, kosmetyki ziołowe, ludowe wyroby rękodzielnicze, wyroby z lnu oraz ze szkła, serki w czekoladzie, soki brzozowe oraz kwarcowe zegarki.

Zabytki na Białorusi

Do największych atrakcji turystycznych Białorusi zalicza się m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Park Narodowy „Puszcza Białowieska” (obwody brzeski i grodzieński), zamek w Mirze, Południk Struvego, rezydencja rodu Radziwiłłów w Nieświeżu,

– Mińsk: w stolicy kraju zobaczyć można m.in. liczne świątynie (n[. unicka cerkiew św. Ducha z XVII w., kościół św. Rocha na Złotej Górce z 1861 r., Synagoga Chóralna z 1906 r. etc.), Dwór Lubańskich, piękne kamienice (np. Dom Abrampolskiego czy Dom Unichowskiego) itp.,

– miasta, np. Grodno, Homel, Mohylew, Witebsk, Brześć,

– parki narodowe (oprócz wymienionego powyżej): Park Narodowy „Jeziora Brasławskie”, Prypecki Park Narodowy i Naroczański Park Narodowy,

– Berezyński Rezerwat Biosfery,

– Poleski Państwowy Rezerwat Radiacyjno-Ekologiczny,

– Kanał Augustowski (obwód grodzieński),

– Cerkiew Przemienienia Pańskiego i Sobór św. Zofii w Połocku,

– Cerkiew Świętych Borysa i Gleba w Grodnie,

– ufortyfikowane świątynie, np. Cerkiew św. Michała Archanioła w Synkowiczach będąca najstarszą tego typu budowlą na Białorusi,

– drewniana architektura sakralna na Polesiu,

–  Dudutki – kompleks muzealny wraz ze skansenem.

Kurorty na Białorusi

Do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na Białorusi należą m.in.:

– Sosnowy Bór – miejscowość uzdrowiskowa położona w obwodzie brzeskim,

– Baranowicze – miasto leżące w obwodzie brzeskim,

– Grodno – miasto znajdujące się nad Niemnem, w pobliżu granicy z Polską,

– Narocz – osiedle wczasowe usytuowane w obwodzie mińskim, w rejonie miadzielskim.

Przy tej okazji warto nadmienić, iż na Białorusi znajduje się mnóstwo gospodarstw agroturystycznych, gdzie można przyjechać z cała rodziną. W konkursie organizowanym przez „National Geographic” Białoruś dwukrotnie zwyciężyła w kategorii „najlepszego kraju dla agroturystyki”. Ponadto Białoruś może się poszczycić znakomicie rozwiniętą bazą sanatoryjną – turystyka medyczna jest tutaj prężnie funkcjonującą gałęzią turystyki. Na terenie kraju nie brakuje bowiem źródeł wód mineralnych i borowin leczniczych.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments