Bergamo – zabytki

24 marca 2024
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bergamo znajduje się w Lombardii, na północy Włoch, tuż przy Alpach Bergamskich. Zalicza się do najchętniej odwiedzanych w regionie miast, zarówno w sezonie narciarskim, jak i latem. Co można tutaj zwiedzić?

Funicolare Città Alta

Bergamo dzieli się na dwie części – stare, zabytkowe Górne Miasto i bardziej współczesne, nowocześniejsze Dolne Miasto. Citta Bassa i Citta Alta łączy kolejka Funicolare, najpopularniejsza atrakcja turystyczna w Bergamo. Przejażdżka kolejką trwa krótko, ale zapewnia przez te kilka minut niesamowite widoki. Kolejka wznosi się bardzo stromo do góry – różnica między poziomami to około 85 metrów.

Starówka Bergamo

Città Alta to mnóstwo zabytkowych budowli z czasów średniowiecza, a podczas spaceru podziwiać można pałace, wieże, kościoły, fontanny oraz place Piazza Vecchia i Piazza del Duomo. To także idealne miejsce by zakosztować lokalnej kuchni.

Porta San Giacomo

To zabytkowa, majestatyczna brama, przez którą można wejść do Górnego Miasta. Prowadzi do niej równie stary, kamienny most. Jest to popularny taras widokowy, skąd widać starówkę Bergamo oraz okalające ją Mury Weneckie.

Bazylika Santa Maria Maggiore

Budowa bazyliki zaczęła się w XII wieku, ale udało się ją dokończyć dopiero dwa stulecia później. Świątynia przykuwa uwagę efektowną fasadą i uchodzi za jeden z najpiękniejszych przykładów lombardzkiego stylu romańskiego. Wnętrze jest barokowe, z zabytkowymi tapiseriami.

Wieża Miejska w Bergamo

Torre Civica, nazywana też Campanone, stoli przy Piazza Vecchia. Pochodzi z XII wieku i wznosi się na ponad 52 metry. W późnym średniowieczu służyła jako miejskie więzienie, obecnie znajduje się tutaj punkt widokowy.

Bergamo – czy warto?

Bergamo leży w bardzo malowniczej scenerii i choćby ze względu na same krajobrazy warto tutaj przyjechać. Nie jest to też tak zatłoczone turystami miasto jak Rzym albo Wenecja. My odwiedziliśmy Bergamo w czerwcu i gorąco polecamy taką wycieczkę, zwłaszcza że bardzo blisko stąd do innych atrakcji Lombardii, przede wszystkim Mediolanu oraz jeziora Como.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments