Benidorm

6 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wycieczka do Hiszpanii to strzał w dziesiątkę bez względu na porę roku. Latem warto wybrać się tu do jednego z nadmorskich kurortów, np. do Benidorm.

Benidorm leży w środkowej części Costa Blanca. To jeden z najpopularniejszych kurortów hiszpańskich, który często określany jest mianem „Nowego Jorku Morza Śródziemnego”. Turystyka w tej dawnej osadzie rybackiej zaczęła się rozwijać w latach 60-tych ubiegłego wieku. Obecnie natomiast to jedno z najgęściej zabudowanych miast na świecie, gdzie zameldowanych jest ok. 70 tys. mieszkańców. Benidorm znajduje się w odległości ok. 57 od portu lotniczego w Alicante – to, ile trwa lot do Hiszpanii w te strony, zależy m.in. od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami. Niemniej średni czas podróży samolotem z Polski wynosi ok. 3 godziny 20 minut. Z Alicante do Benidormu kursują autobusy, a w lipcu i sierpniu jeździ również i specjalny tramwaj nocny.

Ceny w Benidormie

Jaką walutę zabrać do Hiszpanii na wakacje w Benidormie? Jednostką monetarną tego kraju jest euro (1 EUR to ok. 4,25 zł – kurs z dnia 6 stycznia 2020 r.) – a więc powszechnie dostępna waluta, także w Polsce. Wybierając się do Benidormu, trzeba brać poprawkę na to, że ceny w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce – zwłaszcza w miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów. Wszędzie można płacić kartą, nie brakuje także bankomatów. A co przywieźć z Hiszpanii na pamiątkę wakacji w Benidormie? Najchętniej kupowane są m.in. hiszpańskie wina, sangria, szynki i kiełbasy, plecionki, wyroby ceramiczne etc.

Zabytki w Benidormie

Do największych atrakcji Benidormu zaliczają się m.in.:

– wieżowce – ich liczba jest jedną z największych w całej Europie; najwyższym tego typu obiektem jest biurowiec Intempo liczący 47 pięter i 192 metry wysokości,

– obszar chronionego krajobrazu Sierra Helada,

– taras widokowy Punta del Canfali z charakterystycznymi białymi schodami,

– wieża obronna Torre Morale,

– park zwierząt Mundomar zlokalizowany niedaleko centrum miasta,

– kościół San Jamie i Santa Ana z XVIII w.,

– parki wodne Aqualandia i Aqua Natura,

– skalista wyspa Benidorm leżąca kilka mil od brzegu.

Podczas pobytu w Benidormie warto wybrać się na wycieczki po okolicy i zobaczyć np. miejscowości Guadalest, Alicante, Alcoy i Villajoyosa, a ponadto stanowisko archeologiczne Tossal de la Cala czy zamek Pope Luna w Peniscoli.

Plaże w Benidormie

W Benidormie znajdują się trzy plaże rozciągające się na łącznej długości 5 km. Są to: Playa de Poniente, Playa de Levante (jedna z najsłynniejszych plaż europejskich) i Playa de Mal Pas. Plaże posiadają świetnie wyposażone zaplecze, nie ma więc problemu z wypożyczeniem sprzętu sportowego czy leżaków. Na infrastrukturę składają się też bary, restauracje i puby.

Aktywny wypoczynek w Benidormie

Na nudę w Benidormie narzekać nie można. Panują tutaj doskonałe warunki do uprawiania rozmaitych dyscyplin sportowych – windsurfingu, narciarstwa wodnego, nurkowania i wielu innych. W mieście funkcjonuje szereg ośrodków żeglarskich, istnieje także opcja wynajęcia skuter wodny czy motorówkę. Oprócz tego miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą spróbować swoich sił w paralotniarstwie. Okolica sprzyja pieszym wędrówkom, wyprawom rowerowym oraz przejażdżkom konnym.

Pogoda w Benidormie

W Benidormie występuje typowy klimat śródziemnomorski. Lipiec i sierpień w Benidormie to najgorętsze miesiące – średnie temperatury zwykle wynoszą wówczas od 28 st. C do 32 st. C. W Benidormie pogoda jest korzystna w zasadzie przez cały rok, aczkolwiek sezon zaczyna się w maju i kończy w październiku. Jeżeli ktoś nie przepada za upałami, może tu przyjechać w kwietniu, maju lub wczesną jesienią. Najchłodniejszym miesiącem jest luty ze średnią temperaturą 14 st. C. Co zabrać do Hiszpanii na urlop w Benidormie? Przede wszystkim pieniądze i ważne dokumenty oraz dopasowaną do pory roku odzież. Poza tym przyda się ubezpieczenie zdrowotne z racji na wysoki koszt opieki medycznej w Hiszpanii.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments