Belgia

12 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Belgia to idealne miejsce zarówno na dłuższy urlop, jak i weekendowy wyjazd. Ten jeden z najmniejszych krajów europejskich obfituje we wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy – warto się tu wybrać na parę dni.

Belgia to państwo ze stolicą w Brukseli położone w zachodniej Europie. Sąsiaduje z Francją, Luksemburgiem, Niemcami i Holandią, ma dostęp do Morza Północnego. Bezpośredni lot do Belgii z Polski trwa nieco ponad 2 godziny. W Belgii panuje klimat umiarkowany morski. Lipiec w Belgii to najcieplejszy miesiąc – termometry pokazują wówczas średnio 23 st. C. najniższe temperatury Belgia odnotowuje w styczniu – przeciętnie ok. 4 st. C. Jest to kraj, który z powodzeniem można odwiedzać przez cały rok, niemniej największe natężenie ruchu turystycznego przypada na okres od maja do października. Co zabrać? Belgia stwarza różne możliwości w zakresie spędzania czasu, w związku z czym zawartość bagażu powinna być dopasowana do terminu i celu wyjazdu. Z pewnością nie wolno zapomnieć o ubezpieczeniu zdrowotnym, gdyż opieka medyczna w Belgii jest droga.

W Belgii internet jest powszechnie dostępny i działa sprawnie – najlepszym rozwiązaniem jest zakup karty SIM do telefonu.

Bezpieczeństwo w Belgii

Belgia to kraj przyjazny turystom – można się tutaj czuć bezpiecznie, aczkolwiek ostrożności nigdy za wiele. Należy ją zachować w szczególności w większych miastach, gdzie często dochodzi do kradzieży kieszonkowych oraz włamań do samochodów.

Belgia – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający do korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wjechać można zatem do Belgii na dowód osobisty lub paszport – bez obowiązku wizowego przy pobytach nieprzekraczających 90. dni.

Jaką walutę zabrać do Belgii?

W Belgii walutą jest euro (1 EUR to ok. 4,33 zł – kurs z dnia 12 września 2019 r.). W euro można zaopatrzyć się w Polsce lub już na miejscu wypłacać pieniądze z bankomatu. W Belgii nie ma też problemu z płatnościami kartą. W Belgii ceny są wyższe niż w Polsce – nie jest to tani kierunek turystyczny. Co przywieźć w ramach pamiątki z Belgii? Turyści najchętniej kupują czekolady i praliny, lokalne piwo, sosy na bazie majonezu, słodkie kruche ciasteczka Speculoos, syrop owocowy Sirop de Liège oraz komiksy.

Zabytki w Belgii

Największymi atrakcjami turystycznymi w Belgii są m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: historyczne centrum Brugii zwanej flamandzką Wenecją, las bukowy Forêt de Soignes, domy beginek we Flandrii, cztery windy dla statków na historycznym Kanale Centralnym w La Louvière, pięciokątny rynek w Brukseli (La Grand-Place), 33 wieże strażnicze, główne rezydencje miejskie zaprojektowane przez Victora Hortę w Brukseli, neolityczne kopalnie krzemienia w Spiennes (Mons), zespół obiektów (dom, pracownie i muzeum) rodów Plantin i Moretus w Antwerpii, pałac Stocleta w Brukseli, główne ośrodki górnicze Walonii, dzieła architektury Le Corbusiera (Maison Guiette w Antwerpii),

– miasta, np. Bruksela, Brugia, Antwerpia, Namur, Dinant, Durbuy (najmniejsze miasto na świecie),

– Królewskie Muzeum Afryki Centralnej w Tervuren,

– katedra romańska w Tournai,

– średniowieczne centrum Gandawy,

– rzymska droga z Bavay do Tongeren,

– pole bitwy i jej panorama pod Waterloo,

– cytadele nad Mozą,

– ratusz i sukiennice w Ieper,

– Park Narodowy Hoge Kempen,

– Dolmen Oppagne – neolityczny dolmen znajdujący się w pobliżu miejscowości Wéris,

– budynki w stylu belle époque w De Haan – mieście, gdzie przez pół roku mieszkał Albert Einstein.

Kurorty w Belgii

Do najpopularniejszych belgijskich kurortów należą m.in.:

– Knokke-Heist – najchętniej odwiedzany kurort w Belgii położony w prowincji Flandria Zachodnia, nad Morzem Północnym,

– Blankenberge – znany nadmorski kurort leżący w zachodniej części kraju,

– Chaudfontaine – uzdrowisko znajdujące się w prowincji Liège (wschodnia część Belgii),

– Ostenda – miasto usytuowane w północno-zachodniej Belgii, na wybrzeżu Morza Północnego,

– Spa – uzdrowisko położone w prowincji Liège, w dolinie pomiędzy wzgórzami stanowiącymi część Ardenów,

– Nieuwpoort –  gmina położona we Flandrii będąca idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych,

– De Haan – miejscowość wypoczynkowa położona w belgijskiej prowincji Flandria Zachodnia,

– Westende – znany kurort znajdujący się na wybrzeżu belgijskim, we Flandrii.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments