Bazylika Mariacka w Krakowie

26 listopada 2022
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kościół Mariacki to jeden z symboli Krakowa i obowiązkowy punkt na turystycznej mapie stolicy Małopolski. Właśnie tutaj znajduje się słynny Ołtarz Wita Stwosza, a z wieży grany jest co godzinę Hejnał Mariacki. Bazylika Mariacka to wciąż przede wszystkim kościół dla wiernych, ale dzięki specjalnie wydzielonym strefom możliwe jest zwiedzanie tej imponującej świątyni.

Bazylika Mariacka w Krakowie – atrakcje

Bazylika Mariacka to tak naprawdę Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Stoi on przy placu Mariackim 5, na Starym Mieście, bardzo blisko Sukiennic. Jest to bazylika w stylu gotyckim, której obecny wygląd to efekt licznych przebudów, jakie miały miejsce w pierwszych wiekach istnienia kościoła. Jak podaje Jan Długosz, fundatorem pierwszego kościoła miał być biskup krakowski Iwo Odrowąż. W trakcie kolejnych modyfikacji bazylika zyskała prezbiterium, duże otwory okienne, witraże, boczne kaplice oraz dwie wieże. Ołtarz Wielki Wita Stwosza został umieszczony w świątyni pod koniec XV wieku.

Podczas zwiedzania bazyliki można obejrzeć Ołtarz Wielki z bliska, a szczególnie interesująca jest ceremonia otwarcia i zamknięcia Ołtarza. Warta obejrzenia jest także polichromia Jana Matejki, kaplice oraz prezbiterium, a kogo nie przeraża wchodzenie po wysokich schodach, może podczas zwiedzania zajrzeć do wieży mariackiej.

Odwiedź również: Muzeum Iluzji w Krakowie

Bazylika Mariacka w Krakowie – godziny otwarcia

Bazylikę można zwiedzać codziennie, ale trzeba pamiętać, że to czynny kościół parafialny, w którym odbywają się nabożeństwa – oglądanie świątyni powinno się zaplanować na czas wolny między mszami. Dla turystów wydzielone jest osobne wejście od strony południowej, dzięki czemu zwiedzający nie przeszkadzają osobom modlącym się w środku.

W dni powszednie bazylika jest otwarta dla turystów w godzinach 11:30 – 18:00. W niedzielę i święta zwiedzanie jest możliwe od godziny 14:00 do 18:00. Otwarcie Ołtarza Wita Stwosza ma miejsce o godzinie 11:50, dodatkowa ceremonia dla dzieci odbywa się o godzinie 13:00. Zamknięcie Ołtarza następuje o godzinie 18:00.

Wejścia na wieżę mariacką odbywają się co 30 minut w godzinach 10:00 – 17:30. W niedziele wejście jest możliwe dopiero od 13:00. Przy niekorzystnych warunkach pogodowych hejnalica Mariacka jest niedostępna dla turystów.

Bazylika Mariacka w Krakowie – cennik

Wejście do kościoła jest darmowe, niemniej od turystów oczekuje się zakupienia biletu-cegiełki na utrzymanie świątyni. Cegiełka duża kosztuje 15 zł, cegiełka mała, dla dzieci i seniorów, kosztuje 8 zł. Bilet wstępu na wieżę Mariacką kosztuje 20 zł, ulgowy 12 zł. Dzieci poniżej 8 roku życia nie mogą wchodzić na wieżę ze względów bezpieczeństwa.

Bazylika Mariacka w Krakowie – czy warto?

Bazylika przyciąga tłumy turystów i ciężko sobie wyobrazić zwiedzanie Krakowa z pominięciem tego historycznego miejsca. My odwiedziliśmy Bazylikę Mariacką we wrześniu i polecamy to wszystkim turystom przyjeżdżającym na wycieczkę do stolicy Małopolski. Dużą atrakcją jest także słuchanie na żywo hejnału z wieży Mariackiej oraz wejście na jej szczyt, skąd rozciąga się piękny widok na Stare Miasto.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments