Zastanawiasz się, gdzie spędzić tegoroczny urlop? Może warto postawić na nieodległe kierunki takie jak np. Bułgaria? Jest tam wszystko, czego potrzebuje każdy turysta – piękne plaże, wspaniałe krajobrazy, słoneczne lata, zabytki i wyborne jedzenie. Pytanie tylko, który kurort wybrać? Bałczik – oto jedna z propozycji.
Bałczik – spotykana jest też pisownia Balchik – to liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców miasto w północno-wschodniej Bułgarii, oddalone o ok. 42 km na północ od Warny. Jego korzenie sięgają starożytności, zaś obecna nazwa oznaczająca „małe miasteczko” stosowana jest od XVI w. Bałczik określany jest mianem Białego Miasta – to zasługa wapiennych skał, na których miejscowość ta została zbudowana. Jak się tu najszybciej dostać? Najlepiej samolotem do Warny, stamtąd zaś kursują autobusy – lot do Bułgarii w te strony trwa ok. 2 godzin.
Ceny w Bałcziku
Planując wakacje w Bułgarii, trzeba uwzględnić kwestie finansowe. To, ile pieniędzy wydamy podczas urlopu, jest indywidualną sprawą uzależnioną od wielu przesłanek. Niemniej ogólne ceny w Bułgarii są bardzo przystępne – sporo produktów kosztuje mniej niż w Polsce. Pamiętajmy jednak o tym, że w sezonie trwającym od maja do października może być drożej. Obowiązującą walutą w Bułgarii jest lewa (1 BGN to ok. 2,15 zł – stan na dzień 14 marca 2018) – jej kurs jest sztywno powiązany z kursem euro.
Zabytki w Bałcziku
Pałac Królowej Marii (chodzi o królową Rumunii Marię Koburg panującą w latach 1914-1927) wraz z przylegającym do niego ogrodem botanicznym to niewątpliwie to, co warto zobaczyć w Bałcziku. Obiekt znany jako Ciche Gniazdo zaprojektowali włoscy architekci, Amerigo i Agostino, projekt ogrodu natomiast to dzieło Szwajcara Julesa Janine. Ponadto w Bałcziku można zwiedzić kilka zabytkowych świątyń, w tym m.in. cerkwi. Znajduje się tu też stanowisko archeologiczne obejmujące ruiny świątyni Wielkiej Matki Bogów Kybele z III w. p.n.e.
A co jest ciekawego w okolicy? Świetnym pomysłem jest wycieczka do Warny, gdzie znajduje się sporo zabytkowych obiektów, np. trackie kurhany grobowe czy pozostałości budowli rzymskich i bizantyjskich.
Plaże w Bałcziku
Plaże to kolejne – po opisanym powyżej pałacu – szczególne punkty na mapie Bałcziku. Najbardziej oblegana jest centralna plaża – naturalna, piaszczysta. Druga plaża jest sztuczna – pomimo tego frekwencja jest tu niezła, zwłaszcza w sezonie.