Azerbejdżan

21 października 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zwany „Krainą Wiecznego Ognia” Azerbejdżan to dla wielu Polaków tajemniczy kraj. Urzeka niezwykłą kulturą i historią. Nie brakuje tu pięknych i niezwykłych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Azerbejdżan to państwo ze stolicą w Baku położone w Azji Zachodniej nad Morzem Kaspijskim. Graniczy z Rosją, Gruzją, Armenią, Iranem oraz Turcją. Zajmuje powierzchnię 86 600 km kw. To, ile trwa lot do Azerbejdżanu, zależy od rodzaju rejsu oraz odległości pomiędzy lotniskami, niemniej średnio jest to ok. 7 godzin. Kiedy lecieć do Azerbejdżanu? W Azerbejdżanie temperatury najwyższe są w lipcu – przeciętnie 31  st. C. Najlepiej wybrać się tu w miesiącach wiosennych lub jesiennych. Ze względu różnorodne na ukształtowanie powierzchni klimat w kraju nie jest jednolity. Co zabrać na wakacje w Azerbejdżanie? Przede wszystkim dokumenty, odpowiednią ilość gotówki oraz stosowną odzież dopasowaną do pory roku i celu wyjazdu. Przyda się również dobre ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia w Azerbejdżanie.

Bezpieczeństwo w Azerbejdżanie

Azerbejdżan to kraj, w którym można się czuć bezpiecznie, aczkolwiek Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do regionów Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Fizuli i Agdam. Ponadto tak jak wszędzie zalecane jest zachowanie ostrożności. Należy pilnować bagażu, dokumentów i pieniędzy. Kraj ten położony jest w strefie aktywnej sejsmicznie.

Azerbejdżan – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający do Azerbejdżanu są objęci obowiązkiem wizowym. Obecnie o wizę jednokrotnego wjazdu z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni można wnioskować online. Jaki dokument potrzebny jest do Azerbejdżanu: paszport czy dowód? Konieczne jest posiadanie paszportu, którego termin ważności nie powinien być krótszy niż 3 miesiące.

Jaką walutę zabrać Azerbejdżanu?

W Azerbejdżanie walutą jest manat azerbejdżański (1 AZN to ok. 2,29 zł – kurs z dnia 21 października 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie, które w Azerbejdżanie są popularną walutą i można nimi płacić w wielu miejscach. Preferowane są płatności gotówką. Jeśli chodzi o ceny, Azerbejdżan jest ogólnie tańszy niż Polska. Co przywieźć na pamiątkę z Azerbejdżanu? Turyści najchętniej zaopatrują się w dywany i dywaniki, wino, kawior, herbatę, kostki cukru z sokiem, sok z granatów, chałwę oraz koniak.

Zabytki w Azerbejdżanie

Największtmi atrakcjami turystycznymi Azerbejdżanu są m.in.:

– Baku: w stolicy Azerbejdżanu można zobaczyć m.in. Miasto Wewnętrzne (jest to najstarsza część miasta wpisana wraz z pałacem szachów Szyrwanu i Basztą Dziewiczą na listę dziedzictwa UNESCO), Świątynię Ognia Ateszgah, cerkiew ormiańską z XVIII w., Aleję Szahidów, liczne muzea (np. Muzeum Miniaturowych Książek, Muzeum Dywanów, Muzeum Historii Azerbejdżanu) etc.,

– Park Narodowy Qobustan znajdujący się na liście dziedzictwa UNESCO, gdzie podziwiać można skały z prehistorycznymi petroglifami,

– inne parki narodowe: Hirkan, Ağ göl, Altıağac, Göygöl, Şahdağ, Samur-Yalama, Zangezurski Park Narodowy, Szyrwański Park Narodowy, Apszeroński Park Narodowy,

– mauzolea w Nachiczewanie,

– wulkan błotny Lökbatan,

– fortyfikacje obronne wybrzeża Morza Kaspijskiego, np. twierdza Nardaran, wieża w Merdeken, wieża Ramana itd.,

– zabytkowe miasta Şuşa i Ordubad,

– meczet w Samaxi,

– Naftalan – miasto słynące ze złóż ropy naftowej.

Kurorty w Azerbejdżanie

Do najpopularniejszych kurortów azerskich zaliczają się m.in.:

– Nabran – miejscowość wypoczynkowa leżąca na wybrzeżu Morza Kaspijskiego, niedaleko granicy z Rosją,

– Shahdag Mountain Resort – największy zimowy kurort w Azerbejdżanie znajdujący się w pobliżu Parku Narodowego Shahdag,

– Baku – stolica kraju to najstarszy i zarazem największy port na Morzu Kaspijskim,

– Buzovna – niewielka miejscowość leżąca nieopodal Baku,

– Istibulagh – mała wioska w powiecie Kelbajar słynąca ze źródeł mineralnych,

– Laza – wieś i gmina w regionie Kabała,

– Shaki – miasto usytuowane w północno-zachodnim Azerbejdżanie, w południowej części pasma górskiego Wielkiego Kaukazu,

– Lankaran – miasto znajdujące się na wybrzeżu Morza Kaspijskiego, niedaleko granicy z Iranem,

– Qabala – stolica rejonu Kabała,

– Khachmaz – dystrykt oddalony o ok. 10 km od Morza Kaspijskiego.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments