Arkutino

28 lutego 2018
Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.5]

Marzysz o urlopie w spokojnym miejscu, z dala od zgiełku i tłumu, w otoczeniu pięknej przyrody? Wbrew pozorom nie trzeba wyjeżdżać gdzieś bardzo daleko – wystarczy udać się do Bułgarii, gdzie sporo jest atrakcyjnych kurortów. Wśród nich znajduje się Arkutino.

Arkutino to nieduża miejscowość nad Morzem Czarnym, w południowo-wschodniej Bułgarii, w regionie Słoneczny Brzeg – to jeden z ostatnich dziewiczych obszarów w tym rejonie. Arkutino leży na terenie rezerwatu przyrody Ropotamo, w skład którego wchodzą także m.in. Wężowa Wyspa, jezioro Arkutino, rzeka Ropotamo i niezwykłe formacje skalne. Baza hotelowa w omawianym kurorcie oferuje noclegi w różnym standardzie, zaś lot do Bułgarii w te strony trwa nieco ponad 2 godziny.

Ceny w Arkutino

Udając się na wczasy do Arkutino, najlepiej zabrać ze sobą euro – co prawda obowiązującą walutą w Bułgarii jest lewa (1 BGN to ok. 2,13 zł – stan na dzień 28 luty 2018), ale właśnie za euro najlepiej kupić ją w lokalnych kantorach. W Bułgarii kurs lewa jest sztywno powiązany z kursem euro: 1 EUR to ok. 1,95 BGN. Jeśli natomiast chodzi o ceny poszczególnych produktów i usług w Arkutino, to kształtują się one na podobnym poziomie jak ogólne ceny w Bułgarii.

Zabytki w Arkutino

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Arkutino? Przede wszystkim warto zwiedzić wspomniany wcześniej rezerwat, na terenie którego żyje przeszło 370 rozmaitych gatunków zwierząt, flora też jest szalenie bogata i zróżnicowana. Do tego dorzucić należy niesamowite krajobrazy. Na terenie rezerwatu istnieje osiem oznakowanych szlaków. Warto ponadto wspomnieć, iż Arkutino to nie tylko nazwa kurortu, ale i laguny o głębokości ok. 0,5 m. Łagodny klimat w Arkutino jest przyjazny dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą uprawiać m.in. żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie głębinowe czy do jaskiń morskich etc.

A co jest ciekawego w okolicy? Można udać się np. do oddalonego o 12 km Sozopolu, jednego z najstarszych w Bułgarii miast – pierwsza wzmianka o nim pochodzi sprzed epoki brązu. 15 km na południe od Arkutino leży znany kurort Primorsko.

Plaże w Arkutino

Plaża w Arkutino jest dzika i nieskażona ludzką działalnością – takich zakątków na bułgarskim wybrzeżu jest dzisiaj niewiele. Nie jest zagospodarowana – chcąc spędzić tu trochę czasu, trzeba zabrać ze sobą własny prowiant, ponieważ w pobliżu nie ma żadnej restauracji czy baru. Nie wolno zapomnieć, iż jest objęta ochroną w ramach rezerwatu.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments