Argentyna

24 września 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Argentyna to kraj słynący z wina, krajobrazów górskich i pięknych plaż. To ojczyzna tanga, Evity Peron i Che Guevary – o jej stolicy śpiewała Kora z Maanam w utworze „Boskie Buenos”.

Argentyna to państwo ze stolicą w Buenos Aires położone w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Sąsiaduje z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. To drugi co do wielkości kraj w Ameryce Południowej i ósmy na świecie. Lot do Argentyny z Polski trwa średnio 17-20 godzin, np. z Warszawy do Buenos Aires leci się niespełna 17 godzin.

Termin wyjazdu do Argentyny jest podyktowany przede wszystkim celem wyjazdu oraz pogodą. Styczeń i grudzień w Argentynie to najgorętsze miesiące (ok. 30 st. C), ale właśnie wtedy najlepiej wybrać się do Patagonii czy w Andy. Temperatury w Argentynie najniższe są w lipcu – przeciętnie ok. 14 st. C. Trzeba odpowiednio się przygotować do wyjazdu do Argentyny. Co zabrać oprócz pieniędzy i dokumentów? Przyda się zapas niezbędnych lekarstw, cieplejsza odzież na górskie wędrówki, a także ochrona przed słońcem w postaci kapelusza i stosownych kosmetyków. Nie należy też zapomnieć o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Bezpieczeństwo w Argentynie

Argentyna to kraj przyjazny podróżnym, aczkolwiek turyści – tak jak wszędzie – muszą zachować ostrożność. Zdarzają się bowiem kradzieże wartościowych przedmiotów, pieniędzy i dokumentów. Trzeba szczególnie uważać w zatłoczonych miejscach, gdzie grasuje wielu kieszonkowców.

Argentyna – wiza

Obywatele polscy udający się do Argentyny nie potrzebują wizy, o ile ich pobyt w tym kraju nie jest dłuższy niż 90 dni. Jaki dokument należy mieć ze sobą, lecąc do Argentyny: paszport czy dowód? Wymagany jest ważny paszport. Ponadto można zostać poproszonym o okazanie biletu powrotnego oraz dowodu posiadania środków finansowych na pokrycie kosztów podróży. Zazwyczaj należy też podać planowany adres pobytu w Argentynie.

Jaką walutę zabrać do Argentyny?

Walutą Argentyny jest peso argentyńskie (1 ARS to ok. 0,06 zł – kurs z dnia 24 września 2019 r.). Najlepiej zabrać ze sobą peso, jeśli jednak jest problem z zakupem tej waluty w Polsce, można zaopatrzyć się w dolary amerykańskie (w Argentynie można nimi płacić w wielu miejscach). Pieniądze należy wymieniać w bankach i w autoryzowanych kantorach. W Argentynie ceny są zwykle wyższe niż w Polsce, więc należy się nastawić na większe wydatki. Co warto kupić w Argentynie? Turyści najchętniej zaopatrują się w wyroby z koralowca i ze skóry krokodyla, skorupy żółwi morskich, produkty skórzane, pióra dzikich ptaków oraz w kaktusy i storczyki.

Zabytki w Argentynie

Największymi atrakcjami turystycznymi Argentyny są m.in.:

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: dzielnica Manzana Jesuítica w mieście Córdoba, pozostałości pięciu misji jezuickich z XVII i XVIII w., jaskinia Cueva de las Manos, Półwysep Valdés, Parki Przyrody Ischigualasto i Talampaya, 17 dzieł Le Corbusiera zlokalizowanych w różnych miastach, sieć dróg w Andach Qhapaq Ñan, dolina Quebrada de Humahuaca, Park Prowincjonalny Ischigualasto oraz parki narodowe Los Glaciares, Iguazú, Talampaya i Los Alerces,

– Buenos Aires: w stolicy Argentyny można zobaczyć m.in. XVIII-wieczną katedrę, gmach opery z XIX w. (jeden z największych na świecie), tajne centrum zatrzymań i tortur w latach dyktatury 1976–1983 (Escuela Superior de Mecánica de la Armada) etc.,

– La Plata – miasto położone ok. 60 km na południowy wschód od Buenos Aires słynie z układu urbanistycznego,

– Rosario – miasto znajdujące się w prowincji Santa Fe, jest to miejsce urodzenia Ernesto Che Guevary,

– Dolina Calchaquí,

– Park Narodowy Sierra de las Quijadas,

– rezerwat prowincjonalny La Payunia, gdzie znajduje się wiele małych wulkanów,

– rezerwat prowincjonalny Pehuén co w Monte Hermoso,

– miasto Tigre oddalone o ok. 30 km od Buenos Aires – znajdują się tu słynne kluby wioślarskie,

– Moisés Ville – niewielkie miasteczko z XIX w. założone przez emigrantów żydowskich,

– miasta: Tucuman, Salta, Mendoza.

Podczas zwiedzania Argentyny przyda się sprawnie działająca sieć. W Argentynie internet działa dobrze – najlepiej zaopatrzyć się w router XOXO WiFi.

Kurorty w Argentynie

Do najpopularniejszych argentyńskich kurortów zaliczają się m.in.:

– Mar del Plata – to jeden z najważniejszych kurortów morskich położony we wschodniej części kraju, nad Oceanem Atlantyckim,

– Pinamar – znana miejscowość wypoczynkowa leżąca nad Oceanem Atlantyckim, w północnej części prowincji Buenos Aires,

– Necochea – miasto portowe położone nad Oceanem Atlantyckim, w prowincji Buenos Aires,

– Las Grutas – znany kurort znajdujący się w prowincji Río Negro, słynie z pięknych plaż i wyjątkowo ciepłej wody morskiej,

– Półwysep Valdés – półwysep w prowincji Chubut leżacej nad Oceanem Atlantyckim jest miejscem, gdzie można podziwiać wiele gatunków zwierząt, np. wieloryby czy lwy morskie; jedynym miastem na półwyspie jest Puerto Pirámides,

– Termas de Río Hondo – miasto uzdrowiskowe leżące w prowincji Santiago del Estero, nad brzegiem rzeki Dulce,

– Puerto Madryn – chętnie odwiedzany ośrodek wypoczynkowy usytuowany w prowincji Chubut,

– San Clemente del Tuyú – kurort znajdujący się w prowincji Buenos Aires,

– San Antonio Este – miejscowość zlokalizowana w prowincji Río Negro,

– Monte Hermoso – miasto położone na atlantyckim wybrzeżu, na południu prowincji Buenos Aires,

– San Carlos de Bariloche – miasto położone u podnóża Andów na południowym brzegu jeziora Nahuel Huapi,

– El Calafate – miejscowość wypoczynkowa leżąca w Patagonii,

– San Martin de los Andes – miasto usytuowane w prowincji Neuquén u podnóża Andów,

– Ushuaia – miasto leżące na południowym wybrzeżu wyspy Isla Grande de Tierra del Fuego jest uważane za najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments