Arco della Pace, czyli Łuk Pokoju

5 listopada 2023
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Arco della Pace to łuk triumfalny, znajdujący się w Mediolanie, blisko słynnego Castello Sforzesco. Bardzo łatwo do niego trafić i praktycznie wszystkie turystyczne szlaki po Mediolanie obejmują również Łuk Pokoju. Najczęściej zwiedza się go razem z sąsiednim zamkiem i historycznym parkiem.

Arco della Pace – historia

Arco della Pace, czyli Łuk Pokoju, powstał na początku XIX wieku, kiedy Mediolan znajdował się pod panowaniem Napoleona. W założeniu miał służyć jako nowa brama wjazdowa do miasta – łuk stoi przy zakończeniu drogi Sempione, prowadzącej do Paryża. Napoleon Bonaparte nie doczekał jednak realizacji swojego projektu, a uroczystego otwarcia mediolańskiego łuku triumfalnego dokonał cesarz Ferdynand I w 1838 roku.

Zobacz: Mediolan zabytki

Arco della Pace – zwiedzanie

Łuk stanowił część murów miejskich Mediolanu, wybudowanych jeszcze w czasach rzymskich – do dzisiaj zachowały się tylko nieliczne ruiny. Arco della Pace wnosi się w centralnej części głównego parku miejskiego Mediolanu – Parco Sempione. W pobliżu znajduje się także zamek Sforzów.

Arco della Pace jest wysokim na 25 m i szerokim na 24 m łukiem triumfalnym w stylu neoklasycystycznym. Jego powierzchnię zdobią artystyczne reliefy i posągi, a całość wznosi się na smukłych kolumnach korynckich. Większość dekoracji na Łuku Pokoju przedstawia najważniejsze wydarzenia w historii Włoch i Europy, prócz tego sporo jest odniesień do rzymskiej i greckiej mitologii.

Sprawdź: ceny w Mediolanie

Arco della Pace – godziny otwarcia

Arco della Pace jest dostępny dla zwiedzających przez całą dobę, i można go oglądać za darmo. Łuk Pokoju wznosi się w historycznej dzielnicy Mediolanu, więc jego zwiedzanie da się łatwo połączyć z innymi atrakcjami miasta. W pobliżu Arco della Pace jest wiele modnych klubów, pubów i restauracji, dlatego wiele osób decyduje się na oglądanie Arco della Pace późną porą.

Arco della Pace – czy warto?

Zwiedzając Mediolan bardzo ciężko jest pominąć podczas swojej wycieczki to miejsce. Arco della Pace to jeden z ważniejszych symboli miasta i nic dziwnego, że jego majestatyczna forma przyciąga codziennie tłumy turystów. My oglądaliśmy Łuk Pokoju w październiku i bardzo polecamy to miejsce, najlepiej razem z długim spacerem po sąsiednim parku.

Oto inne zabytki w Mediolanie i atrakcje, które zaliczyliśmy: Katedra Duomo w Mediolanie, „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci, Zamek SforzówCimitero Monumentale, Teatr La Scala, Galleria Vittorio Emanuele II.

Autor

Szymon Machniewski
Szymon Machniewski
Od ponad 20 lat podróżuję po świecie - zarówno z biurami podróży, jak i na własną rękę. Przygotowuję szczegółowe recenzje hoteli, wskazówki do planów wycieczek i inne informacje, które możesz wykorzystać podczas wyjazdu. Na co dzień prowadzę małą agencję marketingową.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments