Andora to kraj, który często jest odwiedzany przejazdem w drodze do Hiszpanii, ale warto spędzić tutaj nieco więcej czasu. To jedyne na świecie państwo, gdzie językiem urzędowym jest kataloński.
Andora to małe państwo położone w południowo-zachodniej Europie, w Pirenejach. Jego stolicą jest miasto o tej same nazwie. Kraj graniczy z Francją i Hiszpanią, nie ma dostępu do morza, a jego powierzchnia wynosi zaledwie 468 km kw. Ile się leci do Andory? Planując podróż, należy mieć na względzie to, że z Andorą nie ma połączeń lotniczych. Najczęściej wybieraną opcją jest podróż samolotem do Barcelony (z Polski leci się ok. 3 godzin), skąd do stolicy Andory można się udać auto karem (kolejne 3 godziny). Kiedy jechać do Andory? Termin wyjazdu jest zdeterminowany jego charakterem. W grudniu czy styczniu można wybrać się tu na narty, a latem pozwiedzać. W Andorze temperatury najwyższe są w lipcu i sierpniu – średnio 25-26 st. C. Co zabrać na wakacje do Andory? Przede wszystkim dokumenty oraz większą ilość pieniędzy, jeśli planujemy duże zakupy. Pozostała zawartość bagażu uzależniona jest od celu wyjazdu.
Ważna informacja dotycząca internetu w Andorze: w najbardziej ruchliwych miejscach (np. w najczęściej odwiedzanych przez turystów miastach) można skorzystać z darmowego wi-fi. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest internet na kartę.
Bezpieczeństwo w Andorze
Andora uchodzi za bezpieczny kraj, niemniej tak jak wszędzie, trzeba zachować rozsądek i ostrożność. Warto pamiętać, iż w Andorze nie ma polskiej placówki konsularnej, dlatego też obywatele polscy są uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w Andorze placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom.
Andora – wiza
Czy do Andory potrzebny jest paszport? Dokumentem, na podstawie którego polscy obywatele mogą wjechać na terytorium Andory jest dowód osobisty lub paszport ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu. Przy pobytach nie przekraczających 90. dni nie ma obowiązku posiadania wizy.
Jaką walutę zabrać do Andory?
Walutą Andory jest euro (1 EUR to ok. 4,33 zł – kurs z dnia 11 września 2019 r.), w związku z czym najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą odpowiedniej ilości euro. Pieniądze można wypłacić na miejscu z bankomatu, niemniej takie transakcje są tam wysokooprocentowane. Honorowane są też płatności kartami MasterCard i Visa. Jeśli chodzi o ceny, Andora to bezcłowy raj zakupowy – wiele produktów można tutaj nabyć po cenach bardzo atrakcyjnych, aczkolwiek obowiązuje limit co do wartości przedmiotów wywożonych z Andory przez jedną osobę – jest to 900 euro. Co przywieźć z Andory? Turyści najchętniej zaopatrują się w Andorze w elektronikę, papierosy, perfumy, markową odzież i alkohole.
Zabytki w Andorze
Do największych atrakcji turystycznych Andory należą m.in.:
– Caldea – kompleks termalnych basenów leczniczych i rekreacyjnych oraz SPA znajdujący się w mieście Les Escaldes, jest to największy tego typu obiekt w południowej Europie,
– kościół pw. św. Szczepana w mieście Andora (stolicy kraju) wybudowany na przełomie XI i XII w.,
– Madriu-Perafita-Claror – dolina lodowcowa w wysokich partiach Pirenejów (obiekt z listy dziedzictwa Światowego UNESCO),
– romański most w La Margineda – najlepiej zachowany i największy tego typu most w Andorze,
– kościół Santa Eulalia z najwyższą wieżą dzwonniczą w państwie w miejscowości Encamp,
– kościół parafialny z XII w. w miejscowości Ordino,
– punkt widokowy Roc del Quer znajdujący się w pobliżu miasteczka Canillo,
– dolina Vall d’Incles,
– kolejka linowa TC8 Canillo Grandvalira,
– jeziora Lagos de Tristaina.
Kurorty w Andorze
Do najpopularniejszych kurortów w Andorze zaliczają się m.in.:
– Grandvalira – największy w Andorze ośrodek narciarski położony w Pirenejach,
– Vallnord – ośrodek sportów zimowych położony nieopodal granicy z Hiszpanią, gdzie oprócz tras narciarskich znajdują się też trasy do kolarstwa górskiego, jazdy konnej oraz 4×4,
– Soldeu – znany ośrodek narciarski zlokalizowany w parafii Canillo,
– Pas de la Casa – ośrodek narciarski usytuowany w Pirenejach przy granicy z Francją,
– Les Escaldes – drugie co do wielkości andorskie miasto i jednocześnie uzdrowisko z gorącymi źródłami siarkowymi,
– Encamp – duże centrum hotelowe położone nad rzeką Valira d’Orient,
– La Margineda – wioska położona w parafii Andorra la Vella,
– Nagol – mała miejscowość znajdująca się w parafii Sant Julià de Lòria,
– Prats – ośrodek wypoczynkowy leżący w parafii Canillo,
– El Tarter – miejscowość zlokalizowana w parafii Canillo,
– Engolasters – wioska położona w parafii Escaldes-Engordany, ok. 2 km na wschód od stolicy Andory,
– Segudet – miejscowość znajdująca się w parafii Ordino,
– Ransol – osada położona w parafii Canillo znana szczególnie z różnorodności flory i fauny,
– Aixirivall – wioska leżąca w południowo-zachodniej części kraju w pobliżu granicy z Hiszpanią, w parafii Sant Julià de Lòria.