Altea

2 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Costa Blanca w Hiszpanii to wymarzone miejsce na udane wakacje. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy plażowania, jak i zwiedzania oraz aktywnego wypoczynku. Jednym z kurortów, gdzie warto spędzić urlop na Białym Wybrzeżu, jest Altea.

Altea to nieduża miejscowość (ok. 22 tys. mieszkańców) położona we wspólnocie autonomicznej Walencja i oddalona o ok. 52 km na północ od Alicante. Gospodarka tego uroczego miasteczka bazuje na turystyce, która zaczęła się tutaj rozwijać w latach 50-tych minionego wieku. Aby się dostać do Altei, najlepiej polecić do Alicante (lot do Hiszpanii w te strony trwa ok. 3 godziny 20 minut), a tam przesiąść się w odpowiedni autobus.

Ceny w Altei

W Hiszpanii ceny są wyższe niż w Polsce, dlatego na urlop w Altei warto mieć więcej pieniędzy. Walutą w Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,25 zł – kurs z dnia 2 stycznia 2020 r.). W całym kraju funkcjonuje świetnie rozbudowana sieć bankomatów oraz powszechnie akceptowane są płatności kartami – Altea pod tym względem nie jest wyjątkiem. Jeśli zaś chodzi o to, co warto kupić w Hiszpanii podczas pobytu w Altei, to opcji do wyboru jest wiele, m.in. wyroby ceramiczne i plecione, biżuteria, alkohole,, produkty spożywcze (oliwa z oliwek, szynki, słodycze itp.) etc.

Zabytki w Altei

Charakterystyczną cechą zabudowy w Altei są wąskie brukowane uliczki. Najważniejszym zabytkiem jest kościół Iglesia de Nuestra Señora del Consuelo z XVII w. Warto też zwrócić uwagę na historyczny budynek Bellaguarda z XIV w., w którego pobliżu znajdują się pozostałości po dawnym murze oraz ruiny wieży. Wyjątkowo piękne jest tutejsze stare miasto odznaczające się wysoką wartością kulturalną oraz turystyczną. Spędzając urlop w Altei, nie zaszkodzi udać się na parę wycieczek po okolicy, np. do Xativy, Alcoy, Alicante, Walencji, Bocairent czy Castellón de la Plana. Dobrym pomysłem jest ponadto udanie się do Parku Naturalnego Sierra Helada.

Plaże w Altei

Plaże w Altei rozciągają się łącznie na długości ok. 6 km. W większości pokryte są piaskiem zmieszanym ze żwirem i muszelkami. Najchętniej odwiedzane przez turystów są:

– Playa de l’Espigo o długości 700 m i szerokości 30 m, otwarta została w 2016 r. i jest zlokalizowana niedaleko centrum miasta,

– Playa de la Roda o długości 1400 m – plaża posiada certyfikat Błękitna Flaga,

– Playa de Cap Blanch – kolejna plaża wyróżniona Błękitną Flagą,

– Cala de la Barra Grande – ta żwirowa plaża to najdalej wysunięta na północ plaża Altei,

– Cala del Metge – żwirowo-kamienista plaża z krystalicznie czystą wodą,

– Cala del Soio,

– Playa de Cap Negret.

Aktywny wypoczynek w Altei

W Altei oraz w okolicy panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych – windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania, kajakarstwa, żeglarstwa etc. W jednej z wielu wypożyczalni można wynająć skuter wodny lub motorówkę. Na nudę nie będą także narzekać fani wycieczek pieszych i rowerowych oraz gier zespołowych takich jak siatkówka czy koszykówka. Warto przy okazji dodać, że Costa Blanca to istny raj dla miłośników gry w golfa.

Pogoda w Altei

Jeśli ktoś się zastanawia, kiedy jechać do Hiszpanii na urlop w Altei, powinien wziąć pod uwagę swoje preferencje w zakresie temperatur. Na Costa Blanca panuje klimat śródziemnomorski, w związku z czym latem temperatury w Altei są wysokie – w lipcu i sierpniu, czyli w najgorętszych miesiącach, termometry pokazują średnio ok. 30 st. C. Osoby nieprzepadające za upałami mogą się tu wybrać w maju, wrześniu lub w październiku. Najchłodniejszym miesiącem jest natomiast styczeń ze średnią temperaturą wynoszącą 16 st. C. W zależności od terminu wyjazdu trzeba się dobrze przygotować na wakacje w Hiszpanii. Co zabrać do Altei? Jeżeli wyruszamy tam latem, konieczne są przewiewna odzież oraz kosmetyki przeciwsłoneczne. Nie wolno też zapomnieć o pieniądzach, dokumentach i ubezpieczeniu zdrowotnym.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments