Algieria

21 października 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Algieria to największe państwo w Afryce. Słynie głównie z pustynnych krajobrazów, ale też przyciąga fascynującą kulturą i folklorem. Dla osób zainteresowanych egzotycznymi wyjazdami Algieria to kierunek obowiązkowy.

Algieria ze stolicą w Algierze to kraj położony w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym. Znaczna jego część zajmują pustynie i półpustynie wchodzące w skład Sahary. Pod względem powierzchni jest to 10. co do wielkości państwo na świecie. Lot do Algierii trwa średnio ok. 5 godzin, aczkolwiek ostateczny czas jego trwania zależy od rodzaju rejsu i odległości pomiędzy lotniskami.

Temperatury w Algierii są najwyższe w okresie od maja do czerwca. Lipiec i sierpień w Algierii to najgorętsze miesiące, temperatura przekracza wówczas 40 st. C. Wycieczkę najlepiej planować pomiędzy marcem a majem bądź między wrześniem a październikiem. Co zabrać do Algierii? Oczywiście niezbędne są dokumenty i odpowiednia ilość pieniędzy. W walizce nie może też zabraknąć stosownej odzieży i kosmetyków chroniących przed słońcem. Nie wolno też zapomnieć o środkach przeciwmalarycznych. Szczepienia nie są co prawda wymagane, ale warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. Osoby przybywające do Algierii bezpośrednio z rejonu występowania żółtej gorączki muszą być obowiązkowo zaszczepione przeciw tej chorobie.

Bezpieczeństwo w Algierii

Na przestrzeni ostatnich kilku lat nastąpiła wyraźna poprawa poprawy w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, do których władze Algierii przykładają ogromną wagę. Polski resort spraw zagranicznych zaleca, aby ograniczyć do niezbędnego minimum wyjazdy do położonej na wschód od Algieru Kabylii. Ponadto wybierając się do Algierii, trzeba liczyć się z należy liczyć się z koniecznością podróżowania z eskortą policji lub żandarmerii oraz z tym, że w niektórych miejscach funkcjonują ograniczenia przejazdu, a niektóre drogi są przez miejscowe władze zamykane na określony czas. Poza tym trzeba zachować standardowe środki bezpieczeństwa.

Algieria – wiza

Obywatele polscy przyjeżdżający do Algierii muszą mieć wizy na pobyt i przejazd przez terytorium kraju. Jaki dokument tożsamości trzeba zabrać do Algierii: paszport czy dowód? Niezbędne jest posiadanie paszportu, którego okres ważności nie może być krótszy niż sześć miesięcy.

Jaką walutę zabrać do Algierii?

Walutą Algierii jest dinar algierski (100 DZD to ok. 3,24 zł – kurs z dnia 21 października 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać euro lub dolary. Algierskie dinary nie są wymienialne za granicą. Ceny w Algierii są niższe niż w Polsce, raczej rzadko są one podwyższane specjalnie dla obcokrajowców. Co przywieźć z Algierii? Najchętniej kupowane przez turystów są wyroby ceramiczne i z wikliny, dywany, tkaniny, galanteria skórzana, berberyjskie rzemiosło artystyczne, biżuteria oraz burnusy (burnus to rodzaj peleryny).

Zabytki w Algierii

Do największych atrakcji turystycznych Algierii zaliczają się m.in.:

– Algier: w stolicy kraju zwanej „Białym Miastem” można zobaczyć np. Wielki Meczet (XI-XVII w.) z minaretem z XIV w., XVI-wieczną cytadelę, pałac Gubernatora, pałac d’Archeveche, Pomnik Męczenników Rewolucji, kościół pielgrzymkowy Bazylika Matki Boskiej Afrykańskiej, Muzeum Bardo etc.,

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: Mzab (region oaz na Saharze), Tasili Wan Ahdżar (pasmo górskie na Saharze będące parkiem narodowym), ruiny starożytnych miast Timgad i Tipasa, stanowiska archeologiczne Dżamila i Bani Hammad,

– parki narodowe: Ahaggaru, Al-Kala, Billizma, Dżabal Isa, Dżurdżura, Kuraja, Taza, Tilimsan,

– miasto Bidżaja położone nad Morzem Śródziemnym,

– Oran – miasto w północno-zachodniej Algierii, nad Morzem Śródziemnym; znajdują się tu m.in. cytadela Santa Cruz, dawna katedra św. Ludwika, Wielki Meczet, była rezydencja bejów i meczet Sidi al-Huwar etc.,

– Annaba – leżące nad Morzem Śródziemnym miasto, które zostało założone przez Fenicjan, kiedyś jego biskupem był święty Augustyn,

– Konstantyna – jedno z największych algierskich miast, gdzie zobaczyć można m.in. ruiny zbudowanego przez Rzymian akweduktu czy pałac Ahmed Bey,

– Ahaggar – masyw górski w środkowej Saharze w południowej Algierii,

– pustynia Sahara.

Podczas pobytu w Algierii przyda się dostęp do sieci. Internet a Algierii jest dostępny w większości hoteli w ramach darmowego wi-fi, niemniej jego jakość pozostawia sporo do życzenia. Najlepiej kupić kartę SIM do telefonu.

Kurorty w Algierii

Turyści przyjeżdżający do Algierii zatrzymują się głównie w wymienionych powyżej miastach, a więc a Algierze, Oranie, Konstantynie czy Annabie. Warto przy tej okazji wspomnieć, iż plaże stanowią jedne z kluczowych atrakcji Algierii. Najbardziej znane tego typu miejsca to: Sidi Kalifa, Pins, Beni Saf oraz Doumia.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments