Alfaz del Pi

2 stycznia 2020
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Hiszpania to kraj chętnie odwiedzany z wielu powodów. Wspaniałe zabytki, fantastyczne krajobrazy czy liczne kurorty nad Morzem Śródziemnym to tylko niektóre z atutów tego kraju. Na urlop wybrać się można m.in. do Alfaz del Pi.

Alfaz del Pi to małe miasteczko na Costa Blanca oddalone o ok. 50 km na północ od Alicante. Miejscowość upodobali sobie w szczególności obywatele krajów skandynawskich, głównie Norwegii. To oni stanowią aż 40 proc. tutejszej populacji (miasteczko liczy nieco ponad 20 tys. mieszkańców). W lipcu w Alfaz del Pi odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy. Najbliższe międzynarodowe lotnisko znajduje się w Alicante – to, ile trwa lot do Hiszpanii w te strony, zależy od paru czynników, niemniej średni czas podróży samolotem z Polski wynosi 3 godziny 20 minut. Z Alicante do Alfaz del Pi kursują autobusy (jedzie się niecałą godzinę).

Ceny w Alfaz del Pi

Walutą Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,25 zł – kurs z dnia 2 stycznia 2020 r.), w związku z czym zabranie na wakacje w Alfaz del Pi właśnie tej waluty jest najlepszym rozwiązaniem. Ceny w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce – w popularnych nadmorskich kurortach turyści powinni liczyć się z większymi wydatkami. Na miejscu można oczywiście płacić kartą oraz podjąć gotówkę z bankomatu. Co przywieźć z Hiszpanii z urlopu w Alfaz del Pi? Opcji, jeśli chodzi o pamiątki, jest sporo. Magnesy na lodówkę, wyroby ceramiczne, wyplatane produkty, biżuteria, alkohole (wina, sangria), produkty spożywcze (szynki, kiełbasy) – to propozycje wzbudzające największe zainteresowanie.

Zabytki w Alfaz del Pi

W Alfaz del Pi zobaczyć można kościół katolicki Crist del Bon Encert, który zbudowano w 1784 r. Na kościelnym placu rośnie sosna będąca symbolem miasta. Warto też wybrać się do parku, gdzie w 2013 r. odsłonięto rzeźbę Paraboloide Agustína Ibarroli symbolizującą pokój. Alfaz del Pi to też świetna baza wypadowa dla wycieczek po okolicy. Odwiedzić można m.in. założone przez Fenicjan miasto Xativia, XVI-wieczną pustelnię Santa Maria, Alcoy określane mianem „miasta mostów”, Orihuela, Alicante czy miejscowość Bocairent ze znakiem rozpoznawczym w postaci areny korridy wykutej w skale. Dobrym pomysłem jest również wyprawa do stolicy regionu, a mianowicie do Walencji.

Plaże w Alfaz del Pi

Playa Racó de l’Albir de Alfaz del Pi zaliczana jest do grona najpiękniejszych plaż na całym Costa Blanca. Jest to plaża żwirowo-kamienista, o bardzo czystych wodach, rozciągająca się na długość ok. 500 m. Ponadto w Alfaz del Pi znajdują się także piaszczyste plaże – idealne dla rodzin z dziećmi. Wiele tego typu miejsc otoczonych jest urwistymi klifami.

Aktywny wypoczynek w Alfaz del Pi

Alfaz del Pi to znakomite miejsce na aktywny wypoczynek. Można tu uprawiać rozmaite sporty wodne takie jak np. windsurfing, żeglarstwo, narciarstwo wodne czy nurkowanie (najlepsze do nurkowania są okolice pobliskiego Benidorm oraz wokół wysepki Tabarka). Poza tym w  Alfaz del Pi znajduje się ośrodek sportowy z 400-metrową bieżnią oraz placami do rzutów oszczepem i kulą. Są tutaj również pola golfowe. Wspaniałą okolica zachęca do wycieczek pieszych i rowerowych. W górach Sierra de Aitana i Sierra de Bernia nie brakuje szlaków turystycznych. Miłośnicy wspinaczki mogą natomiast udać się do rezerwatu przyrody Penyal d’Ifach na skałę o wysokości 332 m n.p.m.

Pogoda w Alfaz del Pi

Pogoda w Alfaz del Pi sprzyja pobytowi w tym mieście praktycznie przez cały rok. Panuje tu bowiem klimat śródziemnomorski odznaczający się upalnymi latami i łagodnymi zimami. Lipiec i sierpień w Alfaz del Pi to najgorętsze miesiące – temperatura wynosi średnio ok. 30 st. C. Najchłodniej jest w styczniu – ok. 16 st. C. Co zabrać do Hiszpanii na urlop w Alfaz del Pi? Trzeba pamiętać o podstawowych rzeczach takich jak dokumenty, pieniądze, ubezpieczenie zdrowotne, odpowiednia odzież oraz kosmetyki przeciwsłoneczne.

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments