Albena

13 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 4.2]

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego to region, gdzie panują doskonałe warunki sprzyjające wypoczynkowi. Z pobytu tutaj zadowolone będą zarówno rodziny z dziećmi, jak i miłośnicy plażowania czy sportów wodnych. Na wczasy udać się można do jednego z wielu kurortów, np. do Albeny.

Albena to nieduże, nowoczesne letnisko położone w odległości  ok. 32 km na północ od Warny i ok. 14 km od Złotych Piasków. Ośrodek zaczął się rozwijać w latach 60-tych XX w., zaś jego nazwa pochodzi od bohaterki sztuki wybitnego pisarza bułgarskiego okresu międzywojennego Jordana Jowkowa. Albena posiada prestiżowe odznaczenie Błękitnej Flagi przyznawane wyłącznie ekologicznie czystym obszarom. Najwygodniej dostać się tu samolotem (lot do Bułgarii w te strony trwa ok. 2 godzin): najbliższe lotnisko międzynarodowe jest w Warnie, stamtąd zaś kursuje sporo autobusów do Albeny.

Ceny w Albenie

Ceny w Albenie nie odbiegają od ogólnych cen w Bułgarii. Bywają one nieco wyższe w okresie, na który przypada największe natężenie ruchu turystycznego – czyli od maja do października. Obowiązującą walutą w Bułgarii jest lewa – jej kurs jest sztywno powiązany z kursem euro (1 BGN to ok. 2,14 zł – stan na dzień 13 marca 2018).

Zabytki w Albenie

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Albenie? Do największych atrakcji turystycznych tej miejscowości zaliczają się m.in. sezonowa kolejka chu-chu dostarczająca najwięcej radości małym wczasowiczom, rajdy samochodowe oraz ośrodek jazdy konnej. Jeżeli ktoś chce coś zwiedzić, musi się udać gdzie indziej. Stąd pytanie: co jest ciekawego w okolicy? Bez dwóch zdań na uwagę zasługuję zlokalizowany niedaleko rezerwat przyrody Bałtata rozciągający się u ujścia rzeki Batowa i wyróżniający się okazałymi lasami. Kilkadziesiąt rosnących tu gatunków drzew objętych jest ścisłą ochroną. Ponadto można wybrać się Warny (nieopodal znajduje się Kamienny Las) oraz do Nesebyru.

Plaże w Albenie

Malownicza, piaszczysta plaża w Albenie to ogromny atut miasteczka. Na długość liczy ona ok. 6 km, a na szerokość ok. 150 m. Przy plaży działają wypożyczalnie sprzętu sportowego i plażowego oraz bary i kawiarnie.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments