Al-Kusajr

21 lutego 2018
Click to rate this post!
[Total: 18 Average: 3.8]

Gdzie wybrać się na wakacje do Egiptu? Wbrew pozorom odpowiedź na te pytanie wcale nie jest łatwa, ponieważ opcji jest mnóstwo. Al-Kusajr na Riwierze Morza Czerwonego to jedna z nich. Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać się właśnie tutaj.

Al-Kusajr to portowe miasto liczące ponad 24 tys. mieszkańców. Leży na zachodnim wybrzeżu Morza Czerwonego w regionie Marsa Alam w odległości ok. 139 km na północ od kurortu Marsa Alam i ok. 138 km na południe od Hurghady. Jest to miejscowość mogąca poszczycić się długą historią sięgającą czasów starożytnych – wówczas znane było pod nazwą Leukos Limen, co w języku greckim oznacza „biały port”. Aby się tutaj dostać, trzeba dolecieć do Hurghady lub Marsa Alam (lot do Egiptu trwa średnio 3,5-4 godziny), a następnie przesiąść się w odpowiedni autokar. W Al-Kusajr znajduje się kilka kompleksów hotelowych.

Ceny w Al-Kusajr

Wybierając się do Al-Kusajr, najlepiej zabrać ze sobą dolary i na miejscu wymienić je na funty egipskie – czyli walutę Egiptu (1 LE to ok. 0,19 zł – stan na dzień 21 luty 2018). Część dolarów warto zachować, gdyż waluta ta często okazuje się przydatna w kraju faraonów. Ogólne ceny w Egipcie to zaś wskazówka odnośnie tego, na jakiego rzędu wydatki w Al-Kusajr należy się przygotować. Uwaga: w sezonie, który zaczyna się pod koniec maja i trwa do początku października, ceny są zwykle nieco wyższe.

Zabytki w Al-Kusajr

Czy jest coś, co warto zobaczyć w Al-Kusajr? Owszem. Godna polecenia jest tutejsza starówka, gdzie stoją: meczet pochodzący z XIII w. oraz turecki fort wzniesiony w XVI w. Celem fortu była ochrona handlu pomiędzy Egiptem a Indiami. W 1799 r. obiekt ten okupowały wojska Napoleona – ich działa można tam podziwiać do dziś. Fort upadł w II poł. XIX w. – przyczyniło się do tego wybudowanie Kanału Sueskiego. Inną atrakcją w mieście jest odbywający się w piątki beduiński targ – to świetna okazja, by nabyć oryginalne pamiątki, oczywiście po uprzednim targowaniu się ze sprzedawcami.

A co jest ciekawego w okolicy? Przede wszystkim opłaca się zwiedzić Myos Hormos – starożytny port czerwonomorski położony w odległości ok. 8 km na północ od Al-Kusajr. Wznieśli go Ptolemeusze ok. III w. p. n. e. Dawniej prowadził stąd szlak do Koptos, a poza tym istniały tutaj kopalnie złota.

Jeśli ktoś czuje niedosyt, może też wybrać się na jedną z wielu wycieczek objazdowych, m.in. do Kairu, Luksoru, Abu Simbel, Karnaku czy Aleksandrii, gdzie nie brakuje imponujących zabytków będących świadectwem bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego Egiptu.

Plaże w Al-Kusajr

Plaże w Al-Kusajr są piaszczyste, czyste i zadbane, należą do poszczególnych kompleksów hotelowych. Funkcjonują przy nich wypożyczalnie sprzętu plażowego i sportowego – pod tym względem turyści mają zapewnione wszelakie wygody. Na długości plaż znajdują się rafy koralowe – w Al-Kusajr, jak i na całej Riwierze Morza Czerownego, jest mnóstwo centrów nurkowych.

Pogoda w Al-Kusajr

Panujący w Al-Kusajr klimat określany jest jako gorący pustynny. W miesiącach zimowych nocne temperatury są tu (a także w Marsa Alam i Szarm el-Szejk) najwyższe w całym Egipcie – a jak wiadomo, zima w Egipcie jest krótka i ciepła. Latem jest bardzo gorąco – rekordową temperaturę odnotowano w Al-Kusajr  12 lipca 1983 r., wyniosła aż 46 st. C. Zresztą Egipt w lipcu oraz w sierpniu to opcja dla tych osób, którym upały są niestraszne.

Al-Kusajr – ważne informacje

Planując wakacje w Al-Kusajr, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii:

– nad bezpieczeństwem w Egipcie czuwają uzbrojeni żołnierze, aczkolwiek nie zaleca się samodzielnych wypraw po kraju,

– turyści muszą posiadać wizę do Egiptu, która wydawana jest przez konsulat bądź na lotnisku, można też załatwić ją online; koszt to 25 lub 35 USD – w zależności od tego czy jest wiza jedno- czy wielokrotna; dodatkowymi wymogami są posiadanie paszportu ważnego od co najmniej 6 miesięcy i uiszczenie opłaty rozwojowej wynoszącej 7 USD,

internet w Egipcie to kwestia dość problematyczna: ogólnie jest drogi, a nie wszystkie hotele mają darmowe wi-fi w standardzie, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup karty Vodafone.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments