Gwatemala

23 października 2019
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Gwatemala to bardzo malowniczy kraj, gdzie podziwiać można wspaniałą przyrodę. Słynie m.in. z kawy będącej głównym towarem eksportowym, a także z gościnności mieszkańców i barwnej kultury.

Gwatemala to państwo ze stolicą w mieście o tej samej nazwie położone w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Sąsiaduje z Salwadorem, Hondurasem, Meksykiem i Belize. Zajmuje powierzchnię 108 890 km kw. To, ile się leci do Gwatemali, zależy od paru istotnych czynników, aczkolwiek średni czas trwania podróży z Polski wynosi ok. 13 godzin. Kiedy jechać do Gwatemali? Najlepszy czas na wyjazd to pora sucha trwająca od listopada do maja. Najwyższe temperatury Gwatemala odnotowuje w kwietniu i maju – przeciętnie 31 st. C. Trzeba odpowiednio przygotować się do wyjazdu do Gwatemali. Co zabrać? Przede wszystkim dokumenty i pieniądze, a ponadto odpowiednią odzież, wygodne buty, środki chroniące przed słońcem i ubezpieczenie zdrowotne.

Bezpieczeństwo w Gwatemali

Turyści wybierający się do Gwatemali mogą się tam czuć bezpiecznie. Oczywiście tak jak wszędzie wskazana jest ostrożność, trzeba pilnować swoich rzeczy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem swojej strony internetowej informuje, iż poziom przestępczości pospolitej w tym kraju do niskich nie należy. Warto też przypomnieć, iż Gwatemala leży w strefie aktywnej sejsmicznie, a od czerwca do listopada występują tu huragany.

Gwatemala – wiza

Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie są objęci obowiązkiem wizowym, jeśli ich pobyt nie jest dłuższy niż 90 dni. Jaki dokument potrzebny jest do Gwatemali: paszport czy dowód? Należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Oprócz tego wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub uprawniającego do kontynuacji podróży.

Jaką walutę zabrać do Gwatemali?

Walutą w Gwatemali jest quetzal (1 GTQ to ok. 0,50 zł – kurs z dnia 23 października 2019 r.). Na wymianę najlepiej zabrać dolary amerykańskie – niektóre hotele honorują płatności właśnie w tej walucie. W dużych sklepach, centrach handlowych i hotelach da się płacić kartą, lecz trzeba mieć przy sobie również gotówkę. W Gwatemali ceny są zróżnicowane, lecz turyści powinni jednak nastawić się na większe wydatki. Co warto kupić w Gwatemali? Podróżni przywożą stamtąd: kawę, wyroby skórzane i rękodzielnicze oraz biżuterię.

Zabytki w Gwatemali

Do największych atrakcji turystycznych Gwatemali należą m.in.:

– Gwatemala: w stolicy i jednocześnie największym mieście Gwatemali można zobaczyć np. park Parque Enrique Gomez Carrilo, katedrę Santiago de Guatemala, Bibliotekę Narodową, kościół La Merced czy liczne muzea,

– obiekty z listy dziedzictwa światowego UNESCO: miasto Antigua Guatemala, stanowisko archeologiczne Quiriguá, stanowisko archeologiczne w Tikál (dawne miasto Majów),

– stanowiska archeologiczne, np. Aguateca, El Mirador czy Kaminaljuyú,

– wulkany, np. Santa Maria, Pacaya,

– pomnik przyrody Semuc Champey,

– jaskinia Gruta de Lanquín,

– miasta, np. Quetzaltenango, Livingstone, Flores, Esquipulas (ostatnie z wymienionych miast jest religijną stolicą nie tylko Gwatemali, ale całej Ameryki Środkowej),

– jezioro Lago de Atitlan uważane za najpiękniejsze jezioro w Gwatemali,

– miasteczko San Andres Xecul,

– słynny targ w Chichicastenango.

Internet w Gwatemali w ramach darmowego wi-fi nie jest najlepszej jakości, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakup karty SIM do telefonu – na pewno się przyda podczas zwiedzania kraju.

Kurorty w Gwatemali

Turyści przyjeżdżający do Gwatemali najczęściej zatrzymują się w takich miejscowościach jak m.in.:

– Livingston – miasto usytuowane w północno-zachodniej części kraju, u ujścia rzeki Dulce do zatoki Amatique,

– Puerto Barrios – największy port morski Gwatemali położony nad Zatoką Amatique,

– Lanquín – nieduża miejscowość zlokalizowana w środkowej Gwatemali, nad rzeką Río Lanquín,

– Monterrico – miejscowość położona na wybrzeżu Pacyfiku znana z wulkanicznych plaż z czarnym piaskiem,

– Santa Catarina Palopó – gmina zlokalizowana w departamencie Sololá nad brzegiem jeziora Atitlán,

– Totonicapán – stolica departamentu o tej samej nazwie,

– Amatitlán – miasto leżące w departamencie Gwatemala,

– Chimaltenango – stolica departamentu Chimaltenango.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments