Zanzibar

10 września 2018
Click to rate this post!
[Total: 71 Average: 3.6]

Moda na egzotyczne kierunki nie przemija – a wręcz przeciwnie, od lat jest to jeden z najpopularniejszych trendów turystycznych. Na świecie nie brakuje miejsc, gdzie można spędzić przysłowiowe wakacje pod palmami – jednym z nich jest Zanzibar.

Gdzie leży Zanzibar (oficjalna nazwa to Unguja)? To wyspa na Oceanie Indyjskim w całości należąca do Tanzanii. Bardzo często określa się ją mianem „raju na Ziemi”, „Wyspy Przypraw”, „Wyspy Smaków” czy „Wyspy Korzeni” – zachwyca białymi plażami, turkusową wodą i słoneczną aurą. Jej stolicą i zarazem największym miastem jest Zanzibar. Jednakże aby się tu dostać, trzeba uzbroić się w cierpliwość – lot na Zanzibar trwa średnio od 10 do 14 godzin, wszystko zależy od ilości przesiadek i czasu oczekiwania na samoloty. Z Polski nie ma bezpośrednich rejsów – leci się m.in. przez Frankfurt, Dubaj czy Dohę. To ważna informacja dla tych, którzy zastanawiają się, jak dojechać na Zanzibar.

Temperatury na Zanzibarze przez cały rok są wysokie, aczkolwiek warto brać poprawkę na pory suche i deszczowe. Od marca do końca maja na Zanzibarze trwa długa pora deszczowa, zaś na listopad i grudzień przypada krótka pora deszczowa. Opady mogą być wówczas uciążliwe.

Bezpieczeństwo na Zanzibarze

Na Zanzibarze spędzimy bezpieczne wakacje. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie ma bowiem ostrzeżeń dla Tanzanii. Rzecz jasna trzeba brać poprawkę na kradzieże i napady, które zdarzają się wszędzie – dlatego zaleca się turystom, aby pilnowali bagażu, pieniędzy i dokumentów. Ponadto należy pamiętać o jeszcze jednej niezwykle istotnej kwestii, a mianowicie o szczepieniach. Jeżeli na Zanzibar przybywamy bezpośrednio z kraju, gdzie żółta febra jest endemiczna, musimy być zaszczepieni przeciwko tej chorobie. Oprócz tego wskazane jest wykonanie dodatkowych, nieobowiązkowych szczepień przeciw żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi i polio. Nie zapomnijmy też o wyposażeniu apteczki w leki antymalaryczne. Pamiętaj koniecznie o tym, co zabrać na Zanzibar.

Zanzibar – wiza

Na Zanzibar zabierzmy dowód osobisty oraz paszport, który musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od wyjazdu z Zanzibaru. Co się zaś tyczy wizy, to kupimy ją na lotnisku – uprawnia do pobyt na wyspie do 90 dni i kosztuje 50 USD.

Jaką walutę zabrać na Zanzibar?

Walutą Zanzibaru – podobnie jak całej Tanzanii – jest szyling tanzański (1 TZS to ok. 0,0016 zł – kurs z dnia 10 września 2018 r.). Przed podróżą zaopatrzmy się w odpowiednią ilość dolarów amerykańskich – najlepiej o dużych nominałach, ponieważ w tym przypadku kurs wymiany jest korzystniejszy. Najbardziej opłaca się dokonywać wymiany na lotnisku lub w stolicy wyspy, najmniej zaś w hotelach. Na wyspie są bankomaty, ale istnieją limity wypłat, od 100 do 400 tys. TZS. W niektórych miejscach akceptowane są płatności kartą, lecz na ogół honorowana jest gotówka (można płacić w dolarach). Ceny na Zanzibarze do niskich nie należą – wyspa utrzymuje się z turystyki, dlatego trzeba się liczyć ze sporymi wydatkami. Mimo wszystko jednak, warto kupić liczne pamiątki z Zanzibaru.

Zabytki na Zanzibarze

Zanzibar kojarzy się przede wszystkim z plażowaniem i uprawianiem sportów wodnych. Niemniej nie brakuje tu ciekawych, godnych uwagi miejsc takich jak m.in.:

– miasto Zanzibar – a w szczególności stara jego część zwana Stone Town, figuruje ona na liście światowego dziedzictwa UNESCO,

– Zatoka Delfinów nieopodal wioski Kizimkazi,

– atol Mnemba – to propozycja dla miłośników nurkowania,

– Wyspa Więźniów z ruinami XIX-wiecznego więzienia – zwana jest też Wyspą Żółwi,

– park narodowy Jozani Forest – żyje tu wiele gatunków małp, w tym małpy red colubus,

– plantacje przypraw,

– Safari Blue – prawdziwa gratka dla fanów nurkowania, raf koralowych i sportów wodnych,

– rezerwat Nungwi – stworzony w celu odbudowania populacji żółwi na wyspie.

Podczas wycieczek po wyspie przyda się nam mobilny internet – na Zanzibarze za kilka dolarów kupimy kartę SIM (doładowania są sprzedawane w formie zdrapek). Wycieczki fakultatywne na Zanzibarze są w stanie dostarczyć wielu atrakcji.

Kurorty na Zanzibarze

Jedynym ośrodkiem miejskim na Zanzibarze jest miasto Zanzibar będące zarazem największym kurortem turystycznym. Ponadto na wyspie jest mnóstwo ośrodków wczasowych zlokalizowanych w małych wioskach takich jak np. Kiwengwa, Pongwe czy Kinyasini. Jeśli wybieracie się w to miejsce, to konieczne sprawdźcie najlepsze hotele na Zanzibarze, które dla Was wybraliśmy. Możecie postawić na miejsca, które zapewnią rozrywkę. Ogólnie, nie ma co narzekać, jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci na Zanzibarze.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments