Wiza turecka

2 stycznia 2018
[Głosów:836    Średnia:4.4/5]

Planujesz wyjazd do Turcji? Koniecznie pamiętaj o załatwieniu wszystkich związanych z tym formalności. Jedną z najważniejszych rzeczy, której będziesz potrzebować, jest dokument uprawniający do przekroczenia granicy tureckiej.

Wiza turecka – ważność

Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Turcji jest wiza turecka – zniesiona nie została, a to oznacza obowiązek jej wyrobienia. Musi być adekwatna do charakteru podróży, a zatem np. wiza turecka dla kierowcy a wiza turecka turystyczna to dwie różne sprawy. Z punktu widzenia osoby podróżującej niezwykle istotny jest okres, na jaki wydaje się wizę turecką –ważność dokumentu zależna jest od jego rodzaju:

– wiza turystyczna/biznesowa ważność zachowuje przez 180 dni od daty wpisanej we wniosku wizowym, łączny pobyt wynieść może 90 dni; dokument wielokrotnego wjazdu,

– wiza turecka dla kierowców ciężarówek oraz autobusów ważność zachowuje przez 30 dni i jest dokumentem wielokrotnego wjazdu.

Wiza turecka – cena

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wiza turecka dla Polaków nie ma już postaci nalepki wizowej wklejanej w paszport na granicy. Dostępne są cztery opcje:

– wiza turecka w ambasadzie: wydawana przez Konsulat Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie, cena – 252 zł,

– wiza turecka na lotnisku: sprzedawana w tzw. e-kioskach, cena – 25 EUR lub 30 USD,

– wiza turecka na wakacje z biurem podróży: wykupując wycieczkę w wybranym biurze podróży, można zamówić także wizę (uwaga: nie wszyscy touroperatorzy posiadają tę usługę), cena – ok. 75 zł,

– wiza turecka online: dokument uzyskuje się za pomocą strony www.evisa.gov.tr, cena – 15 EUR lub 20 USD.

Wiza turecka – informacje

Aktualnie wiza turecka jest wydawana podróżnym posiadającym paszporty ważne co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży. Trzeba jednak pamiętać, iż konsulatowi przysługuje prawo odmowy wydania wizy oraz zmiany terminu ważności wizy lub wnioskowanej krotności bez podania przyczyny.

Wiza turecka a paszport tymczasowy

Osoby posiadające paszporty tymczasowe mają ograniczone możliwości uzyskania wizy do Turcji. Mogą się o nią ubiegać tylko i wyłącznie w Konsulacie Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie – pozostałe przedstawione powyżej warianty nie wchodzą w rachubę.

Wiza turecka – czas oczekiwania

Zwykle czas oczekiwania na wizę wynosi od 1 do 2 dni roboczych – rzecz jasna na lotnisku wizy dostępne są od ręki. W przypadku konieczności wizowania paszportu w innym mieście niż miejsce składania dokumentów należy doliczyć czas realizacji na przesyłki kurierskie – przeważnie są to 2 dodatkowe dni robocze.

Koniecznie sprawdźcie również: Jak wypełnić wniosek o wizę turecką online?

Zobacz Również

Komentarze