Waluta w Izraelu

10 marca 2018
Click to rate this post!
[Total: 254 Average: 4.3]

Jednostką monetarną, która obowiązuje na terenie Izraela jest nowy szekel izraelski (ILS). 1 szekel izraelski (ILS) = 100 agorot. Ciekawostką może być fakt, że nazwa szekel pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza „ważyć”.

Dodajmy również, że nowy szekel izraelski (ILS) = 1,0168 złotego polskiego (kurs z dnia: 09.01.2018).

Jaką walutę zabrać do Izraela?

Decydując się na wyjazd do Izraela, warto zabrać ze sobą większą ilość pieniędzy. Zgodnie z przepisami, które obowiązują na terenie Państwa Izrael, turyści mają prawo wwieźć w gotówce zasoby finansowe w dowolnej walucie. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że najpopularniejszą obcą walutą w Izraelu jest dolar amerykański. Wybierając się w podróż na Bliski Wschód, warto wziąć ze sobą właśnie tę jednostkę płatniczą.

Osoby chcące wymienić dolary na szekle, mogą tego dokonać na lotnisku (tuż po przylocie), w kantorze, oddziale banku lub na poczcie. Należy jednak pamiętać, że banki w Izraelu są otwarte od niedzieli do czwartku, w następujących godzinach 8:30 – 12:00 oraz 16:00 – 18:00.

Osoby preferujące płatność kartą kredytową (VISA lub MasterCard) powinny wiedzieć, że te są uznawane jedynie przez większe restauracje, sklepy czy hotele. Plusem jest jednak fakt, że na terenie Państwa Izrael istnieje rozbudowana sieć bankomatów. Pieniądze można także wymienić w godzinach nocnych – w bankomatach do wymiany walut. Co ciekawe, bankomaty są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, ale niestety mają bardzo wysoką prowizję. Pozostałe szekle, które zostały nam po pobycie w Izraelu, można wymienić na lotnisku.

Ceny w Izraelu należą do wysokich – warto mieć tę kwestię na uwadze. W celu uniknięcia płacenia podatku VAT, można dokonać zapłaty w dolarach. Wiele produktów dostępnych na terenie Izraela jest obłożonych podatkiem VAT (17%). Należy jednak zaznaczyć, że turyści odwiedzający Państwo Izrael, a także dokonujący zakupów w tamtejszych sklepach, mają prawo domagać się zwrotu podatku. Zwrot podatku przysługuje w sytuacji, gdy zakupy opiewają na kwotę ponad 400 szekli. Procedura wygląda następująco: sprzedawca wystawia specjalną fakturę (uwzględniającą podatek VAT), natomiast turysta – kupujący przedstawia dokument na lotnisku (tuż przed odlotem). Dokument należy przedstawić wraz z zakupionymi przez siebie towarami.

W przypadku zgubienia lub kradzieży karty płatniczej, dobrze jest dysponować numerem karty, nazwą jej wydawcy, numerem konta bakowego, a także numerem telefonu do banku, który ją wydał. W ten sposób będzie można błyskawicznie zablokować kartę, a tym samym – uchronić się przed ewentualną utratą środków finansowych. Zawsze należy być czujnym.

Co kupić w Izraelu?

Izrael jest miejscem, w którym można kupić wiele ciekawych pamiątek. To właśnie przez wzgląd na ten fakt, warto zabrać ze sobą większą ilość zasobów finansowych. Na izraelskich targach oraz bazarach – przepełnionych egzotycznymi owocami, pachnącymi przyprawami, lokalnym jedzeniem, a także ręcznie wytwarzanymi souvenirami, turyści mogą kupić unikalną biżuterię, produkty mineralne znad Morza Martwego, wyroby ceramiczne oraz miejscowy miód z dodatkiem orzechów.

Ceny podstawowych produktów w Izraelu (ceny orientacyjne):
– 0,5 kg świeżego, białego chleba – 6,20 ILS (1,80 USD),
– kawa cappuccino – 12,00 ILS (3,40 USD),
– 1,5 litrowa butelka wody – 4,10 ILS (1,20 USD),
– 0,5 litrowa butelka piwa lokalnego – 8,50 ILS (2,50 USD),
– butelka piwa importowanego 0,33 litra – 12,00 ILS (3,30 USD),
– butelka Coca-Coli/Pepsi 0,33 litra – 8,60 ILS (2,50 USD).

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments