Kiedy jechać na Maltę?

21 grudnia 2017
[Głosów:31    Średnia:4.5/5]

Malta jest wyspiarskim państwem na Morzu Śródziemnym leżącym w odległości ok. 81 km od Włoch. Słynie z wielu rzeczy, m.in. z bogatej historii, której spuścizną są liczne zabytki, wspanialej pogody i wysokich standardów życia. Kiedy najlepiej wybrać się w te strony?

Malta w styczniu

Styczeń to najchłodniejszy miesiąc na Malcie, ale tutejsze zimy są zupełnie inne niż w Polsce – nie trwają długo i są bardzo łagodne. Średnia temperatura dzienna w styczniu wynosi 14 st. C, w nocy zaś oscyluje w granicach 10 st. C. Warto uzbroić się w cieplejsze kurtki i parasole, gdyż aura może nieprzyjemnie zaskoczyć porywistym wiatrem i deszczem.

Malta w lutym

Luty – jeśli chodzi o pogodę – bardzo przypomina styczeń. Pomimo pewnych niedogodności wynikających z tego tytułu sporo osób decyduje się na wyjazd na Maltę właśnie zimą. To dobra pora m.in. na podziwianie architektury krajobrazu, spokojne wędkowanie czy nawet surfowanie w zatoce Ghejna Bay. Znajdują się też i śmiałkowie, którym nie przeszkadza to, że temperatura morskiej wody wynosi zaledwie 14 st. C.

Malta w marcu

Marzec przynosi ocieplenie i wyraźną zapowiedź wiosny. Malta to jedno z miejsc na świecie, gdzie przez cały rok jest zielono. Marzec to niezła pora na podziwianie lokalnej przyrody, ponieważ nie ma upałów wypalających roślinność. Miłośnicy fotografowania z pewnością będą usatysfakcjonowani.

Malta w kwietniu

Pogoda w kwietniu na Malcie jest bardzo przyjemna – średnio 18-20 st. C w ciągu dnia i sporo słońca. To doskonały czas na zwiedzanie wyspy – zwłaszcza, że nie ma jeszcze tłumu turystów. Godnych polecenia atrakcji, które warto tu zobaczyć, jest sporo. Można np. wybrać się do Mdiny, dawnej stolicy Malty – miasta wyróżniającego się m.in. położeniem na wzgórzu, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na okolicę i zabudową. Mdina nazywana jest miastem ciszy.

Malta w maju

Maj na Malcie to wiosna w pełni. W ciągu dnia słupek rtęci pokazuje już powyżej 20 st. C. Nad morzem jest nieco chłodniej niż w głębi kraju. Ponieważ nie jest to początek sezonu turystycznego, można na ten miesiąc „upolować” hotel w bardzo przyjaznej dla kieszeni cenie, z czego skrupulatnie korzystają wielbiciele zwiedzania.

Malta w czerwcu

W czerwcu zaczyna się robić gorąco. Temperatura coraz częściej dobija do 30 st. C., woda też jest już na tyle ciepła – ok. 22 st. C, że można bez przeszkód zażywać kąpieli. Warto jednak pamiętać o tym, że na Malcie nie ma zbyt wielu piaszczystych plaż. Jest to miesiąc, gdy zaczyna się sezon turystyczny na Malcie.

Malta w lipcu

W lipcu jest na Malcie nie tylko gorąco, ale i tłoczno, co bywa uciążliwe podczas zwiedzania. Można zażywać kąpieli morskich i słonecznych czy wybrać się np. do Marsaxlokk lub na wsypę Gozo, gdzie znajduje się wiele zabytków figurujących na liście National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands.

Malta w sierpniu

Sierpień to dalszy ciąg upalnego lata. Jeśli komuś znudzi się siedzenie na plaży, niech spróbuje nurkowania, np. na Gozo, Comino lub w cieśninie Blue Lagoon będącej jedną z najbardziej znanych atrakcji Malty. Widoki są tu przepiękne – białe, piaszczyste dno i bogata fauna morska przyciągają niczym magnes nie tylko fanów nurkowania.

Malta we wrześniu

We wrześniu temperatury nieznacznie spadają, niemniej wciąż jest upalnie. Co zobaczyć? Na pewno Valettę – stolicę Malty leżącą na półwyspie Sciberras pomiędzy zatokami Grand Harbour i Marsamxett. Jest co oglądać – miasto obfituje w różnego rodzaju zabytki oraz muzea. Spędzony tu czas nie będzie zmarnowany.

Malta w październiku

W październiku jest już nieco chłodniej, chociaż dzienne temperatury nie spadają poniżej 20 st. C. Zaczyna się też powoli przeludniać, więc i warunki do zwiedzania są lepsze. Popeye Village, Sliema, Dingli czy jaskinia Blue Grotto – oto kilka propozycji dla tych, co na Malcie chcą zobaczyć jak najwięcej.

Malta w listopadzie

Listopad na Malcie zupełnie nie przypomina polskiego listopada kojarzącego się z pluchą i chłodem. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 21 st. C, ale im bliżej morza, tym zimniej. To wymarzona pora dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, choć tras rowerowych na Malcie nie ma zbyt dużo.

Malta w grudniu

Urlop na Malcie w grudniu to propozycja dla osób, którym nie przeszkadzają ani niższe temperatury, ani deszczowe i wietrzne dni. Czym się wówczas zająć? Poznawanie lokalnej kuchni to właściwa opcja. Pierogi furnaretti, zupa rybna aljotta, bragioli – to potrawy, które przypadną do gustu smakoszom. Obowiązkowo też trzeba spróbować lokalnych serów.

Zobacz Również

Komentarze