Hiszpania

25 lipca 2018
Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.3]

Hiszpania to jedno z największych państw leżących na Półwyspie Iberyjskim. Administracyjnie obejmuje również terytoria suwerenne w Afryce Północnej oraz Baleary na Morzu Śródziemnym i Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim. To niezmiernie popularny kierunek mieszczący się w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzanych krajów na świecie.

Hiszpania to państwo znajdujące się w południowej części Europy. Dzieli się na 17 wspólnot autonomicznych i 2 miasta autonomiczne. Stolicą Hiszpanii i jednocześnie największym jej miastem jest Madryt, do innych ważnych ośrodków miejskich zaliczają się m.in. Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa i Málaga. Aby jak najszybciej dojechać do Hiszpanii, należy wybrać samolot. Na lot do Hiszpanii zarezerwujmy sobie średnio ok. 3 godzin, niemniej czas podróży może ulec wydłużeniu w zależności od rodzaju rejsu i miejsca docelowego. Otwarta pozostaje kwestia, kiedy lecieć do Hiszpanii – wpływ na wybór terminu mają nie tylko nasze możliwości, ale także preferencje odnośnie spędzania wolnego czasu. Pamiętajmy również, że w Hiszpanii temperatury najwyższe są latem – w lipcu i sierpniu termometry pokazują powyżej 30 st. C.

Bezpieczeństwo w Hiszpanii

Czy podczas urlopu w Hiszpanii zagraża nam coś poważnego? Nie – spędzimy tam bezpieczne wakacje. Do kwestii związanych z bezpieczeństwem zarówno turystów, jak i mieszkańców, hiszpańskie władze przywiązują bardzo dużą wagę. Oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że nasz bagaż, dokumenty czy pieniądze mogą paść łupem złodziei, dlatego powinniśmy pilnować ich najlepiej, jak potrafimy.

Hiszpania – wiza

Obywatelom polskim wybierającym się do Hiszpanii wystarczy ważny paszport lub dowód osobisty. Na terenie Hiszpanii możemy przebywać bez wizy maksymalnie 90 dni.

Jaką walutę zabrać do Hiszpanii?

Hiszpania należy do strefy euro, dlatego też walutą Hiszpanii jest euro (1 EUR to ok. 4,29 zł – kurs z dnia 25 lipca 2018). Odpowiednią jej ilość najlepiej kupić w Polsce, aczkolwiek w razie czego pieniądze bez problemu wypłacimy na miejscu z bankomatu (wymiana złotówek na euro w hiszpańskich kantorach niekoniecznie się opłaca z racji na wysoką prowizję). Co się zaś tyczy cen w Hiszpanii, to musimy liczyć się z wydatkami większymi niż w Polsce – zwłaszcza, jeżeli spędzamy urlop w obleganych przez turystów miejscach, tam jest najdrożej.

Zabytki w Hiszpanii

Ciekawych miejsc oraz zabytków, które warto zobaczyć w Hiszpanii, jest mnóstwo. Gdzie zatem się wybrać? Oto garść propozycji:

Madryt – stolica i zarazem jedno z najbardziej interesujących hiszpańskich miast, gdzie zobaczymy m.in. piękne pałace (np. Pałac Kryształowy, Pałac Dobrego Wypoczynku), szereg stylowych budynków czy z rozmachem zaprojektowane place i ulice,

– Barcelona – dla bardzo wielu turystów to główny cel wyprawy do Hiszpanii, miasto słynące ze wspaniałej architektury (projekty Antonio Gaudiego to wizytówka stolicy Katalonii) i niesamowitej atmosfery, tętniące życiem praktycznie przez cała dobę,

– Toledo – miasto w środkowej Hiszpanii uważane za jeden z najcenniejszych i najokazalszych klejnotów hiszpańskiej architektury,

– Segowia – te położone w centralnej części kraju miasto słynie m.in. z pochodzącego z ok. 100 r. n.e. akweduktu rzymskiego oraz licznych budowli romańskich i gotyckich,

– Walencja – trzecie pod względem wielkości hiszpańskie miasto, którego głównymi atrakcjami są gotycki budynek Lonja de la Seda (Giełda jedwabiu), katedra, Święto Ognia oraz nowoczesny kompleks architektoniczny Ciudad de las Artes y las Ciencias,

– Sewilla – stolica Andaluzji słynąca m.in. z Katedry Najświętszej Marii Panny (to największa na świecie katedra), pałacu i giełdy figurujących na liście UNESCO,

– Saragossa – stolica Aragonii, gdzie podziwiać można m.in. wyjątkowy mauretański pałac i barokową katedrę; tutejsza architektura wpisana jest na listę  Światowego Dziedzictwa UNESCO,

– Santiago de Compostela – stolica Galicji popularna głównie za sprawą kultu św. Jakuba,

– miejscowość Las Médulas – zachowały się tu pozostałości starożytnej rzymskiej kopalni złota,

– Kordoba – miasto w południowej Hiszpanii z licznymi zabytkami, spośród których najsłynniejszy jest Wielki Meczet (Mezquita),

– Figueres – miejsce urodzenia i śmierci Salvadora Dalí,

– Costa Brava ciągnące się wzdłuż północnego wybrzeża Morza Śródziemnego,

– masyw Picos de Europa,

– Park Narodowy Ordesa,

– pałac El Escoria znajdujący się nieomal Madrytu,

– zamek Castillo Loarre – jeden z najwspanialszych tego typu obiektów w Hiszpanii, pochodzi z przełomu X i XI w.,

– grupa wiatraków w Campo de Criptana,

– białe miasteczka położone pomiędzy Sewillą, Algeciras i Malagą,

– Parque Natura de las Bardenas Realem,

– Avila – miasto słynące z kultu św. Teresy,

– jaskinia Altamira, której wnętrze pokryte jest rysunkami należącymi do kultury magdaleńskiej.

Tym, co z pewnością przyda się nam podczas zwiedzania jest mobilny internet – w Hiszpanii są różne opcje do wyboru, jeśli chodzi o kartę SIM.

Kurorty w Hiszpanii

Kurorty na Costa Azahar:

Peniscola

Miasteczko położone u wybrzeży Hiszpanii. Jest tu sporo zabytków, np. fortyfikacje obronne wzniesione przed dwór Filipa II.

Kurorty na Costa del Sol:

Cala de Mijas

Mała miejscowość zlokalizowana w środkowej części Costa del Sol. Zachowała urok typowej andaluzyjskiej osady.

El Paraiso

Jest to jedna najbardziej prestiżowych lokalizacji mieszkaniowych na Costa del Sol. Niedaleko stąd leży wiele znanych kurortów.

Benalmadena

Miasto oddalone o ok. 20 km od Malagi. Jest tu kilka interesujących miejsc, np. Muzeum Archeologiczne czy Centrum Ptaków Drapieżnych Eagle Garden. Część tutejszych plaż ciągnących się na długości ok. 9 km oznaczona jest Błękitną Flagą.

La Vinuela

Wieś usytuowana w prowincji Malaga. Plaże są skupione wokół lokalnego jeziora.

La Gaspara

Małe letnisko w prowincji Malaga. Dysponuje bardzo małą plażą zlokalizowaną przy hotelu.

Guadalmina

Miejscowość nad Morzem Śródziemnym. Tutejsza plaża pokryta jest w większości drobnym, złotym piaskiem. Wyposażona jest we wszelakie udogodnienia.

Guadalmar

Niewielki kurort w prowincji Malaga. Mierząca 400 m długości i 30 m szerokości plaża znajduje się na chronionym obszarze.

Motril

Ponad 60-tysięczne miasto słynące z produkcji cukru z trzciny cukrowej. Można tu zobaczyć kilka cukrowni i odpocząć na jednej z wielu plaż.

Manilva

Nieduży ośrodek wypoczynkowy niedaleko Estepony. Plaże rozciągają się na łącznej długości ok. 8 km.

Fuengirola

Miasto odznaczające się kosmopolitycznym charakterem. Znajdują się tu m.in. zamek Sohail z X w., pozostałości rzymskich budowli i ogród zoologiczny. Plaże należą do najlepszych na Costa del Sol.

Estepona

Należy do grona najpopularniejszych hiszpańskich kurortów. Na uwagę zasługuje lokalna starówka z brukowanymi uliczkami i placem Plaza de las Flores. Linia brzegowa Estepony mierzy ok. 21 km.

Velez-Malaga

Miasto liczące ok. 80 tys. mieszkańców jest ważnym portem rybackim. Do tutejszych zabytków zaliczają się m.in. pozostałości zamku Maurów z XIII w., kościół Santa Maria la Mayor z XV w. oraz liczne kościoły.

San Pedro de Alcantara

Niewielkie miasteczko oddalone o ok. 10 km od ekskluzywnego kurortu Marbelli. Znajdują się tu ruiny bazyliki Basílica de Vega del Mar z VI w. i piaszczysta plaża rozciągająca się na długości ok. 5 km.

Marbella

Jeden z najbardziej ekskluzywnych kurortów w Hiszpanii. Swoje posiadłości ma tu sporo znanych osób i bogaczy, np. król Arabii Saudyjskiej. Łączna długość plaż w Marbelli wynosi ok. 26 km. Nikki Beach to jedna z najbardziej luksusowych plaż w Europie.

Monda

Miejscowość leżąca niedaleko Sierra Blanca i Sierra de las Nieves. To idealne miejsce dla fanów jazdy konnej, pieszych wędrówek, trekkingu, kolarstwa górskiego i paintballa.

Malaga

Drugie co do wielkości (po Sewilli) miasto Andaluzji. To jedno z najstarszych miast europejskich.

Torrox

Mała miejscowość leżąca u podnóża Sierra de Almijara. Najlepszymi plażami są tu m.in. Ferrara Playa, Playa de El Morche i Playa de Calaceite.

Torremolinos

Miasto oddalone o ok. 11 km na zachód od Malagi. Linia brzegowa liczy ok. 8 km długości.

Nerja

Mały ośrodek wypoczynkowy położony w odległości ok. 50 km na wschód od Malagi. Głównym jego atutem są plaże, np. Playa de Burriana, Playa Playazo czy Playa de Maro.

Kurorty na Costa de la Luz:

Isla Cristina

Mała wyspa oddalona o 7 km od granicy z Portugalią. Miejsce słynące ze wspaniałych krajobrazów i wysokiej jakości plaż oznaczonych Błękitną Flagą.

Islantilla

Nadmorski kurort leżący w odległości o ok. 39 km od Huelvy. Posiada jedno z najlepszych pól golfowych na Costa de la Luz.

La Antilla

Niewielka, typowo turystyczna miejscowość. Dysponuje jedną z najładniejszych plaż na całym Costa de la Luz.

Nuevo Portil

Nieduże letnisko zlokalizowane w prowincji Huelva, w Andaluzji. Największą atrakcję stanowi znajdujące się nieopodal jezioro Laguna del Portil, gdzie panują świetne warunki do uprawiania trekkingu.

Isla Canela

Nieduża wyspa oddalona o ok. 7 km na południe od miasta Ayamonte. Tutejsze plaże rozciągają się na długości 7 km. Z uwagi na kolor pokrywającego je piasku Isla Canela nazywana jest czasem „Cynamonową Wyspą”.

Punta Umbria

Niewielka miejscowość leżąca nieopodal Hulevy. Ma wyjątkowej urody plaże słynące z czystości i krystalicznie czystej wody.

El Rompido

Spokojny kurort leżący blisko granicy z Portugalią. Do tutejszych atrakcji zaliczają się m.in. obszar przyrody Marismas del Río oraz rezerwat La Flecha del Rompido, a także piaszczysta plaża.

Kurorty na Costa Blanca:

Albir

Kurort leżący pomiędzy Alteą a Benidorm. Znajdują się tu kamienisto-żwirkowe plaże, z których największa jest Playa de Raco de L’Albir – woda zmienia tu kolor w zależności od pory dnia i roku.

Calpe

Nieduży kurort, gdzie podziwiać można m.in. rezerwat przyrody Peñón de Ifach i obiekty zaprojektowane przez słynnego architekta Ricardo Bofilla. Linia brzegowa ma ok. 11 km długości.

Alfaz del Pi

Małe miasteczko oddalone o ok. 50 km na północ od Alicante. Posiada piękną plażę Playa Racó de l’Albir de Alfaz del Pi.

Alicante

Jedno z najpiękniejszych miast położonych w południowej części Hiszpanii. To znany i dość drogi kurort.

Benidorm

Bardzo znany kurort położony w środkowej części Costa Blanca. Słynie z niesamowitych wieżowców i 3. plaż o łącznej długości ok. 5 km.

Altea

Mała miejscowość oddalona o ok. 52 km na północ od Alicante. Wyróżnia się zabudową z wąskimi brukowanymi uliczkami.

Kurorty na Costa del Maresme:

Pineda de Mar

Miejscowość położona ok. 55 km  od Barcelony, między Calellą a Santa Susanną. Jest tu sporo zabytkowych budowli i piaszczyste plaże, z przewagą gruboziarnistego piasku.

Santa Susanna

Miejscowość turystyczna leżąca między Malgrat de Mar i Pineda de Mar. Jest tu parę zabytkowych budowli i piaszczyste plaże ciągnące się na długość ok. 2 km.

Calella

Miasto oddalone o ok. 53 km od Barcelony. Szczyci się przeszło 650-letnią historią. Dysponuje również wysokiej jakości plażami, w większości o nawierzchni z gruboziarnistego piasku.

Kurorty na Costa Brava:

Malgrat de Mar

Nieduże miasteczko w prowincji Maresme. Ma piękną starówkę i parę wartych uwagi zabytków, np. kościół św. Mikołaja z XVI w. Tutejsze plaże (niektóre są oznaczone Błękitną Flagą) są przyjazne dla rodzin z dziećmi.

Platja d’Aro

Dawna osada rybacka, obecnie popularny kurort. Jego wizytówką jest zamek Benedormiens, którego najstarsza zachowana część pochodzi z XII w.

Playa de Pals

Miejscowość położona w samym centrum Costa Brava. Posiada jedną z najpiękniejszych plaż w tej części hiszpańskiego wybrzeża stanowiącą część Rezerwatu Przyrody Masywu Montgrí, Wysp Medes i Baix Ter.

Sant Feliu de Guixols

Ważny port i ośrodek wypoczynkowy na Costa Brava. Słynie z pięknej architektury oraz zabytków, a także z linii brzegowej rozciągającej się na ok. 10 km.

Sant Pere Pescador

Małe letnisko leżące w Zatoce Róż nad rzeką Fluvià. Jest świetną bazą wypadową m.in. do Figueres. Tutejsza plaża ma 7 km długości.

Tossa de Mar

Chętnie odwiedzany kurort ze średniowieczną starówką Vila Vella i pięknych piaszczystych plaż, np. Playa Gran, Cala Futadera, La Mar Menuda, Cala Figuera, Cala Llevadó czy Cala Pola.

Blanes

Popularna miejscowość turystyczna oddalona o ok. 60 km od Barcelony. Są tu m.in. ogrody botaniczne Pinya de Rosa i Mar i Mutra, pałac Vescomtes de Cabrera, a także wspaniałe piaszczyste plaże. Plaże Treumal, Blanes, Cala of Sant Francesc i Santa Anna oznaczone są Błękitną Flagą.

Calonge

Nieduże miasteczko, w którym można zobaczyć średniowieczny zamek z XIII w. tutejsza plaża o długości ok. 2 km uchodzi za jedną z najładniejszych na Costa Brava.

Empuriabrava

Kurort leżący w Zatoce Róż, w odległości ok. 9 km na południe od Roses. Znajduje się tu największa marina mieszkalna w Europie.

Girona

Jeden z ważniejszych ośrodków miejskich na Costa Brava. Posiada własne lotnisko Girona-Costa Brava. Ma jedną z najlepiej zachowanych w Hiszpanii średniowiecznych starówek.

L’Estartit

Niewielkie miasteczko ulokowane u stóp górskiego masywu Montgrí. Znajdują się tu trzy plaże miejskie: Platja Gran,  Els Griells i La Pletera.

Lloret de Mar

Jeden z najpopularniejszych kurortów na Costa Brava. Miasto zostało założone przez piratów w 1409 r. Jest tu sporo ciekawych zabytków i bardzo wysokiej jakości plaże.

Kurorty na Costa Tropical:

Almunecar

Miejscowość położna w prowincji Grenada. Znajdują się tu m.in. pozostałości po rzymskich budowlach. Tutejsze wybrzeże rozciąga się na długości ok. 19 km.

Kurorty na Costa Dorada:

Salou

Mała miejscowość leżąca niedaleko Tarragony. Nie brakuje tu różnych atrakcji i pięknych plaż takich jak np. Playa de Poniente, Playa de Els Capellans, Playa de Cala Fon etc. Linia brzegowa liczy ok. 14 km.

Tarragona

Miasto we wschodniej Hiszpanii wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Jego wizytówką jest kompleks archeologiczny Passeig Arqueològic. Tutejsze wybrzeże liczy na długość ok. 15 km.

Mont-roig del Camp

Jeden z najbardziej znanych kurortów na Costa Dorada. Znajdujące się tu plaże są przeważnie piaszczyste i dość szerokie, łącznie mają ok. 12 km długości.

Cambrils

Nadmorskie miasto z licznymi zabytkami. Ma sporo plaż, np. Playa de Prat d’En Fores, Playa del Cavet, Playa de L’Esquirol, Playa de Vilafortuny, Playa de Cap de Sant Per.

Torredembarra

Niewielki kurort, w którym znajduje się m.in. zamek z połowy XVI w. To jedno z niewielu miejsc w Katalonii, które nadal posiada naturalną plażę.

La Pineda

Nieduże miasteczko leżące w odległości ok. 55 km na północny wschód od Barcelony. Wśród tutejszych atrakcji wymienia się m.in. zieloną strefę El Hort del Pep, wieżę Abadia z XVI w. czy budynek Celler de la Cooperativa.

Coma-Ruga

Mała miejscowość w prowincji Tarragona. Tutejsza plaża pokryta jest drobnym, złocistym piaskiem i posiada termalny kanał wodny.

Calafell

Niewielkie letnisko oddalone o ok. 60 km od lotniska w Barcelonie. Jego wizytówką jest średniowieczny zamek.

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments