Djerba

25 października 2018
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Tunezja to kierunek cieszący się wśród Polaków ogromną popularnością. Gwarancja słonecznej pogody, piaszczyste plaże i okazałe zabytki – to przyciąga wielbicieli atrakcji w egzotycznym wydaniu. Mowa tu zarówno o Tunezji kontynentalnej, jak i o części wyspiarskiej. Wspaniały urlop można spędzić na Dżerbie.

Dżerba – stosowana jest też pisownia Djerba, Dżarba i Jerba – to należąca do Tunezji wyspa na Morzu Śródziemnym. Położona jest w zatoce Mała Syrta i zajmuje powierzchnię 514 km kw. (to największa wyspa w Północnej Afryce). Często utożsamiana jest z legendarną Wyspą Lotofagów, o której Homer pisał w „Odysei”. Chociaż Tunezja jest krajem muzułmańskim, na Dżerbie spotykają się kultury islamska, żydowska oraz katolicka. Co ciekawe, Tunezja zawarła z Watykanem przymierze, które żyjącym tu katolikom zapewnia swobodę wyznaniową – to ewenement w świecie muzułmańskim.

Lot na Dżerbę trwa ok. 3 godzin (bezpośredni rejs z Polski). Na wyspie znajduje się port lotniczy Dżerba-Dżardzis obsługujący połączenia międzynarodowe. Kiedy lecieć na Dżerbę? Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, aczkolwiek nie sposób nie wspomnieć o specyficznym mikroklimacie, dzięki któremu zimy są ciepłe i łagodne. Najwyższe temperatury Dżerba odnotowuje w lipcu i sierpniu – sięgają one 40 st. c. Upalne są także czerwiec i wrzesień.

Na Dżerbie internet działa całkiem dobrze. Większość hoteli oferuje darmowe wi-fi, niemniej najwygodniej jest kupić odpowiednią kartę do telefonu.

Bezpieczeństwo na Dżerbie

Na temat kurortów na Dżerbie można nierzadko można usłyszeć, że są dużo bezpieczniejsze niż ośrodki wypoczynkowe w Turcji czy Egipcie. Na wyspie panuje atmosfera przyjazna turystom. Zdarzają się kradzieże, więc trzeba pilnować telefonu komórkowego, dokumentów i pieniędzy. Bagaż należy dobrze zabezpieczyć, gdyż może paść łupem włamywaczy.

Dżerba – wiza

Wiza na Dżerbę nie jest nam potrzebna, jeśli na wyspie nie spędzimy więcej niż 90 dni. Musimy natomiast posiadać paszport ważny jeszcze przez minimum 3 miesiące od daty planowego opuszczenia wyspy.

Jaką walutę zabrać na Dżerbę?

Na Dżerbie walutą jest dinar tunezyjski (1 TND to ok. 1,30 zł – kurs z dnia 25 października 2018). Jest to waluta, której wwożenie do Tunezji oraz wywożenie jest zakazane. Na wymianę trzeba zabrać ze sobą euro. Na Dżerbie ceny są nieco wyższe niż w Polsce.

Zabytki na Dżerbie

Dżerba zachwyca niezwykłą urodą – oczarowała także wielu filmowców, gdyż to właśnie tutaj powstawały zdjęcia do takich obrazów jak „Gwiezdne wojny. Nowa nadzieja”, „Żywot Briana” czy „Angielski pacjent”. Tunezyjską wyspę uwielbiają również celebryci. Co można tu robić poza plażowaniem i uprawianiem sportów wodnych? Jak się okazuje – całkiem sporo. Oto przykłady godnych uwagi miejsc na Dżerbie:

– Houmt Souk – w stolicy zobaczymy m.in. ciekawe meczety (np. Meczet Turków czy Meczet Nieznajomych), twierdzę Borj el Kebir, neobarokowy kościołek katolicki czy Muzeum Sztuki Ludowej i Tradycji, koniecznie też trzeba wybrać się na lokalny suk,

– Guellala – miejscowość w południowej części wyspy słynąca z wyrobu tradycyjnych przedmiotów glinianych; podróżni odwiedzają tu jaskinię Ali Berbera, gdzie mieści pracownia garncarska, a ponadto Muzeum Dziedzictwa Guellali,

– synagoga El Ghriba w Erriadh,

– typowo żydowskie miasto Hara el Kebira,

– piaskowy grobowiec Bourgou z czasów punickich i licząca 300 lat podziemna tłocznia oliwy w Midoun,

– podziemny meczet Louta z przełomu XII i XII w., mauzoleum pustelnika Sidi Satiuri i grobowiec El Ghoula na obrzeżach wioski Sedouikech,

– wybudowane na dawnej rzymskiej grobli miasto El Kantara,

– Ras Rmel (Cypel Flamingów) – w miesiącach jesiennych i zimowych można tu podziwiać mnóstwo flamingów; miejsce te nazywane jest Wyspą Piratów,

– park tematyczny Djerba Explore Park – jego częścią jest m.in. słynna farma krokodyli.

Kurorty na Dżerbie

Głównymi ośrodkami turystycznymi na Dżerbie są:

– Houmt Souk – stolica zlokalizowana na północnym wybrzeżu ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji i jest największym ośrodkiem turystycznym na wyspie,

– Midoun – drugie co do wielkości miasto na wyspie jest również chętnie odwiedzanym kurortem.

Pozostałe resorty skupione są na wschodnim północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Hotele oraz inne obiekty składające się na infrastrukturę turystyczną wybudowano przy plażach ciągnących się na ponad 20 km – najbardziej znana jest licząca na długość ok. 9 km Sidi Mahares. Przy tej okazji warto nadmienić, iż plaże na Dżerbie uchodzą za najpiękniejsze ze wszystkich plaż w basenie Morza Śródziemnego.

Zobacz Również

Komentarze