Bibione

29 marca 2017
Click to rate this post!
[Total: 98 Average: 3.7]

Marzą Ci się wspaniałe, pełne słońca wakacje? Zdecyduj się zatem na wyjazd do Bibione. Jest to wypoczynkowy kurort wchodzący w skład Riwiery Weneckiej położony u północnych wybrzeży Adriatyku. Malownicze krajobrazy, piaszczyste plaży, krystalicznie czysta woda, zachwycająca urodą przyroda – nie ma zatem innej opcji niż udany wypoczynek.

Bibione to miejsce cenione ze względu na bardzo wysokie walory turystyczne. Jest to miejscowość znajdująca się na wyspie, która ze stałym lądem jest połączona mostem. W dawnych czasach obszary te przecinał ważny szlak handlowy. Na potrzeby turystyki Bibione odkryto w latach 50-tych XX w. Właśnie wtedy zaczęły tu powstawać pierwsze hotele. Dzisiaj infrastruktura jest tu na tyle rozwinięta, że każdy znajdzie coś adekwatnego do swoich upodobań i finansowych możliwości. Miejscowość podzielona jest na kilka dzielnic obfitujących w rozmaite atrakcje:

– Spiaggia – główna dzielnica, w której kwitnie życie przez cała dobę, tu bowiem jest najwięcej sklepów i rozmaitych lokali,

– Pineda – idealne miejsce do wypoczynku dla tych, którzy szukają spokoju z dala od zgiełku,

– Lido del Sole – tu zatrzymują się głównie osoby lubiące spędzać aktywnie czas.

Jak dojechać do Bibione

Dostać się do Bibione można na trzy sposoby. Zdecydowanie najszybciej jest samolotem – lot trwa ok. 2 godzin. Trzeba jednak doliczyć czas dojazdu z portu lotniczego do Bibione. Najbliższe lotniska to:

– Ronchi dei Legionari w Trieście – ok. 74 km od Bibione,

– Treviso – ok. 90 km od Bibione,

– Marco Polo w Wenecji – ok. 95 km od Bibione.

Niektórzy wybierają podróż autokarem, aczkolwiek trwa ona bardzo długo, bo kilkanaście godzin. Jeśli więc komuś nie są straszne związane z tym niedogodności, niech decyduje się na ten wariant. Koszt to przeciętnie ok. 500 zł, ale wszystko zależy od: po pierwsze – terminu dokonania rezerwacji, po drugie – wieku podróżnego, dzieci do 15 roku życia i seniorzy 60+ zwykle dostają zniżki.

Własny samochód to rozwiązanie posiadające szereg zalet, ponieważ podróż można zaplanować tak, aby przy okazji zobaczyć parę innych ciekawych miejsc. Podróż trwa zwykle kilkanaście godzin, lecz może się wydłużyć w zależności od paru czynników. Do pokonania jest ok. 900 km w jedną stronę, a wybrać można różne trasy, np.:

– Cieszyn – Żylina – Bratysława – Wiedeń – Graz – Klagenfurt – Villach – Udine – Latisana – Bibione,

– Cieszyn – Ołomuniec – Brno – Mikulov lub Znojmo – obwodnica Wiednia – Klagenfurt – Villach – Udine – Latisana – Bibione.

Plaże w Bibione

Plaża w Bibione to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych tego typu miejsc w całych Włoszech. Od wielu lat jest wyróżniania prestiżowym certyfikatem Błękitna Flaga. Jest to w 100 proc. naturalna plaża rozciągająca się na długości ok. 11,5 km. Znajduje się pod nadzorem ratowników i posiada świetnie wyposażone zaplecze oferujące możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego i plażowego, a także wykupienia pakietu plażowego, którego cena wynosi średnio od 70 euro za tydzień od osoby.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, iż część plaży w Bibione to pierwsza publiczna włoska plaża, gdzie zakazano palenia papierosów. Co prawda zakaz ten nie ma mocy administracyjnej – turyści są informowani za pośrednictwem specjalnych tablic, iż celem zakazu jest utrzymanie plaży w czystości.

Plaża w Bibione jest podzielona na parę części – Lido dei Pini, Spiaggia, Lido del Sole etc. Podział ma charakter czysto umowny.

Dyskoteki w Bibione

Bibione to świetne miejsce dla tych, co lubią dobrą zabawę. Dlatego też nie brakuje tu lokali zapewniających rozrywki. Po dniu wypełnionym plażowaniem i spacerami można wybrać się do jednego z nocnych klubów. Desideria, Bar-Lounge Cinema Mare, Beach Bar Luna, Lounge Marina – to tylko niektóre z propozycji. Nie sposób też nie wymienić dwóch znanych i cieszących się ogromną popularnością klubów: Koco Music Club i Klub Shany Ristorante Disco Beach, przy czym ten drugi w ciągu dnia pełni funkcję restauracji. Jeśli natomiast ktoś ma ochotę zabawić się w jednej z największych we Włoszech dyskotek, powinien odwiedzić lokal o nazwie Discoteca  Palmariva znajdujący się w odległości ok. 20 km od Bibione.

Zabytki w Bibione

Bibione to typowa wypoczynkowa miejscowość, dlatego też raczej nie należy nastawiać się na zwiedzanie zabytków. Bez wątpienia uwagi godna są morska latarnia wzniesiona na początku XX w. oraz charakterystyczna na rejonów śródziemnomorskich zabudowa.

Jakich więc innych atrakcji można się tu spodziewać? Jako że od 1996 r. Bibione posiada status uzdrowiska, znajduje się tu okazały ośrodek SPA. Można też sobie zafundować przejazd vaporetto – czyli tramwajem wodnym. Poza tym w Bibione panują znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych.

Osobom, które chciałyby zobaczyć coś więcej, poleca się wycieczki do m.in.:

– Wenecji – to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie świata, zabytków tu nie brakuje: Plac św. Marka, Pałac Dożów, Most Westchnień, Kanał Grande, most Rialto itd.,

– Triestu – do najbardziej znanych obiektów zabytkowych zaliczają się ratusz, latarnia morska, zamek Miramare oraz Czerwony Most,

– Werony – miasto rozsławione przez Szekspira za sprawą dramatu „Romeo i Julia”,

– San Marino – na uwagę zasługuje tu okazała fortyfikacja La Rocca o Guaita,

Caorle – z pochodzącą z 1038 r. katedrą,

– Ferrary – z gotycką katedrą i zamkiem z XVI w.

Polecam również zapoznanie się z tymi książkami – https://www.nieprzeczytane.pl/podroznicza Znajdziecie tam szczegółowe opisy poszczególnych miejsc we Włoszech. Książki te pozwolą na dokładniejsze poznanie zabytków tego pięknego kraju.

Ceny w Bibione

Walutą obowiązującą we Włoszech jest euro – 1 EUR to ok. 4,24 zł. Wybierając się do Bibione, trzeba upewnić się, że pieniędzy na rozmaite wydatki wystarczy – jest tu drożej niż w Polsce. Poniżej znajdują orientacyjne przykłady cen w Bibione:

– bochenek chleba – 2,50 EUR,

– bułka – 0,20 EUR,

– kostka masła 200 g – 1,80 EUR,

– żółty ser 1 kg – 10 EUR,

– mleko 1l – 1 EUR,,

– jogurt owocowy 150 ml – 0,60 EUR,

– pomidory 1kg – 1,45 EUR,

– filet z kurczaka 1 kg – 8 EUR,

– mięso mielone 1 kg – 6 EUR,

– gałka lodów – 1,50 EUR,

– kawa 250 g – 2,50 EUR,

– woda mineralna 1,5l – 0,5 EUR,

– wódka 0,5l – od 7,50 EUR,

– wino w sklepie 0,75l – od 3 EUR,

– wino w restauracji 0,75l – od 20 EUR,

– drinki w lokalach – od 6 EUR,

– calzone – od 5,5 EUR,

– pizza – od 6 EUR,

– panini – od 3,5 EUR,

– kebab – od 4 EUR,

– kawa z rogalikiem – od 3 EUR,

– stek – od 22 EUR,

– piwo w restauracji – od 3 EUR,

– tiramisu – od 3 EUR.

 

 

 

Zobacz Również

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments